Ulaşım yollarının birbirine göre avantaj ve dezavantajları nelerdir kısaca

'Etüt Merkezi' forumunda By_TuaL tarafından 30 May 2008 tarihinde açılan konu

 1. Ulaşım yollarının birbirine göre avantaj ve dezavantajları nelerdir kısaca

  Karayolu Taşımacılığının Avantajları:

  Karayolu taşımacılığının en önemli avantajı düşük miktardaki ürünlerin kısa ve orta mesafelerde esnek ve hızlı bir biçimde taşınmasına olanak vermesidir. Böylece firmalar sipariş bazlı çalışmanın getirmiş olduğu “Just in Time” teslimatlar yapabilme olanağı sağlamaktadırlar. Ayrıca karayolu taşımalar ile limanlarda yaşanacak bekleme süreleri bypass edilmekte ve ürünlerin doğrudan müşterilerin depolarına teslimatı sağlanabilmektedir. Kara yolunda da ürünler tıpkı deniz yolu taşımalarında olduğu gibi güven içerisinde alıcılara ulaştırılabilmektedir.

  Karayolu Taşımacılığının Dezavantajları:

  Karayolu taşımalarının en önemli dezavantajı, diğer taşıma modlarına göre pahalı taşıma maliyetlerine sahip olmalarıdır.
  Diğer modlara oranla altyapı yatırımları daha azdır.
  Tek seferde taşınan yük miktarının az olması
  Ağırlık sınırlamaları
  Kötü hava koşullarından etkilenme

  Havayolu Taşımacılığı
  Her ulaşım şeklinde olduğu gibi havayolu ulaşımının da birçok avantajları vardır. Bu avantajlarının yanı sıra bazıdezavantajlar da barındırmaktadır.

  Havayolu ulaşımında ilk akla gelen avantaj seyahat süresinin kısalığıdır. Mesela; saatte 90 km ile 900 km’lik bir mesafe karayolu ile yaklaşık 10 saatte kat edilirken, aynı mesafe uçakla 1 saatte kat edilebilmektedir. Bu da uçak yolculuğunun karayolu ile yapılan yolculuktan ne denli hızlı olduğunu göstermeye yetmektedir. Hal böyle olunca da havayolu ulaşımının en önemli avantajı zamandan sağladığı tasarruftur.

  Diğer bir avantajı da elde edilen konfordur. Havayolu ulaşımında özel firmaların faaliyet göstermeye başlaması ile birlikte, firmalar yolcularını rahat ettirmek ve müşterisini memnun edebilmek için her türlü imkanı kullanmaktadırlar. Otobüslerdeki gibi sıkışık koltuklar yerine daha geniş ve konforlu olmasının yanı sıra kısa süreli seyahatler olduğundan yolcular yorulmamaktadır. 10-12 saatlik bir otobüs yolculuğu yapan kişinin yorgunluğu ile 1 saatlik bir uçak yolculuğu yapan kişinin yorgunluğu arasında oldukça büyük bir fark vardır.

  Avantaj olarak görülebilecek bir diğer unsur da uçaklardaki yeme ve içme ile ilgili servislerin çeşitliliği ve zenginliğidir. Seyahat esnasında özellikle yurtdışına yapılan seferlerde uçaklarda her türlü yemek servis edildiği gibi, içeceklerde de sınır yok.

  Havayolu ulaşımı için hem avantaj hem de dezavantaj olarak görülebilecek tek şey bilet fiyatlarıdır. Havayolu şirketleri bazı dönemlerde kampanyalı bilet satışları yapmakta ve erkenden alınan yani uçuştan birkaç ay evvel alınan biletleri ucuza verebildiklerinden yolculuk maliyeti düşük olabilirken, bu kampanyalı dönemler dışındaki alımlarda yüksek bilet fiyatları nedeniyle yolculuk giderleri artabilmektedir.

  Dezavantaj olarak görülebilecek diğer nokta da uçağa yetişebilmek için oturulan yere ve trafiğe bağlı olarak 2-3 saat kadar erkenden havaalanına doğru yola çıkılması gerekmektedir ki bu da zaman kullanımı konusunda biraz da olsa dezavantaj sayılabilir. Havaalanlarının yapıldığı yerler bulunduğu şehrin genellikle en pahalı yerleri olarak bilinir. Özellikle terminallerde yiyecek ve içecek fiyatlarının yüksek olması dezavantaj olarak düşünülebilir.

  Denizyolu Taşımacılığı
  Deniz yolu ile yolcu ve yük taşımacılığı kara demir ve hava yoluna göre daha ucuzdur.Çok sayıda yolcu ve binlerce ton ağılığındaki yük çok uzak mesafelere birlikte taşınabilmektedir.ayrıca deniz taşımacılığında yol yapım ve bakım masrafları yoktur. Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrili olması deniz taşımacılığı için bir avantajdır. Deniz filomuz henüz istenen seviyeye gelmemiştir. Deniz yolu taşımacılığının daha z tercih edilmesinin nedeni yavaş olmasıdır.

  Demiryolu Taşımacılığı Avantajları:

  Sabit Fiyat Garantisi

  Çevreye duyarlı bir sistem. Özellikle Avrupa tarafından finansal ve hukuksal olarak

  destek gören bir sistem

  Diğer taşıma şekillerine göre daha güvenli bir sistem

  Hava koşullarından ve trafik kısıtlamalarından min. etkilenme

  Ülke geçişlerinde karayoluna oranla geçiş kolaylıkları

  Ağır tonajlı yük taşıma imkanı

  Yüksek hacimli/planlı sevkıyatlarda, maliyet ve ekipman tedariki avantajı

  Dezavantajları:

  Hızlı taşıma için yaygın ve kaliteli demiryolu altyapısına ihtiyaç duyulmaktadır

  Yüksek sayıda elleçleme

  Maliyet ve Planlama avantajlarına sahip olabilmek için yüksek hacimli taşımalara

  ihtiyaç duyulmaktadır ( Blok Tren Sistemi )

  Demiryolu ağının ulaşamadığı noktalarda yüksek iç taşıma maliyetleri

  Ray döşeme ile ilgili eğim problemi (%8 eğim aşılamaz)
   
Yükleniyor...