Oğuz Kağan Köksal Kimdir, Hayatı

'Biyografi' forumunda Wish tarafından 18 May 2011 tarihinde açılan konu

 1. Oğuz Kağan Köksal Biyografisi
  Oğuz Kağan Köksal Özgeçmişi
  Oğuz Kağan Köksal Kim
  Oğuz Kağan Köksal Hayatı

  Oğuz Kağan Köksal (1948 - )

  İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal 1948 yılında Kırıkkale'de dünyaya geldi. İlk, orta ve lise tahsilini Kırıkkale'de tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne girdi. Bu fakültenin ekonomi ve maliye bölümünden mezun olduktan sonra Maliye Bakanlığı nca açılan Kontrolörlük sınavını kazanarak, Muhasebat Kontrolörü olarak atandı. 4 Yıl süren bu görev sırasında Genel ve Katma Bütçeli İdareler, Defterdarlık Muhasebe Müdürlükleri ve Malmüdürlüklerinde teftiş ve denetim yaptı. Bu arada Devlet Muhasebesi Uygulaması ile ilgili bir de kitap yazdı.

  Daha sonra İçişleri Bakanlığı tarafından açılan Kaymakam Adaylığı imtihanını kazanarak, Ankara ve Konya Kaymakam Adaylıklarında bulundu. Altındağ ve Mucur ve Mudurnu ilçelerinde Kaymakam vekilliği yaptı. Sırasıyla Bozkurt ve Cizre Kaymakamlıklarında asaleten bulundu. Her iki ilçede Belediye Başkanlığı görevini de üstlendi.

  Atandığı Gaziantep Vali Yardımcılığında 3,5 yıl görev yaptı, bu süre zarfında Gaziantep Valiliğinin boşalması sebebiyle 7 ay da Vali Vekilliği görevini yürüttü.

  1988 yılı Şubat ayında Tekirdağ Valisi olarak asaleten atandı. 9 Nisan 1990'da Malatya Valiliği ne, 8 Şubat 1992 tarihinde Denizli Valiliği ne, 18 Nisan 1996'da Adana Valiliğine atandı. 18 Şubat 2003 tarihinde Bursa Valiliği ne atandı. Bursa Valiliği süresince Kırsal Kalkınma, Sevgi Köyü, Eğitim ve Spor Vadisi gibi bir çok projeleri hayata geçirerek üst üste iki yıl Yılın Valisi seçilmiş ve ödül almıştır.

  Spor Şurası Üyesi ve Milli Eğitim Vakfı Onur Üyesi olan Vali Oğuz Kağan KÖKSAL, Amatör Spor ve Memur Suçları ile ilgili araştırmalarda bulundu. Mülkü İdare Amirlerine Kanun ve Tüzüklerle verilen görevlerle ilgili çalışması 2.Dönem Kaymakamlık Kurslarında ders notu olarak okutulmuştur.

  18.07.2005 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı İle İzmir Valiliği ne atanarak 29.07.2005 tarihinde görevine başlamıştır.

  Emekli resim öğretmeni Olcay hanımla evlidir. Bahadır ve Nezihe isimli 2 çocuğu bulunmaktadır.
   
Yükleniyor...