Kürtaj İçin Anneye Düşünme Süresi

'Haberler' forumunda zamaneanne tarafından 29 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  Hükümet kadın sağlığı paketi üzerinde çalışıyor. Detaylar henüz net değil ama Sağlık Bakanı Recep Akdağ hedeflerinin, çalışan kadının doğum iznini artırmak ve hastanelerdeki genel doğum odalarından özel odalara geçmek olduğunu açıkladı. Çokça tartışılan kürtaj için ise anneye düşünme süresi verilecek.

  Akşam gazetesinin haberine göre hükümet, kürtaj ve sezaryen tartışmaları ile başlayan kadın sağlığı üzerinde çalışıyor. Hedef, 3'ncü yargı paketi gibi bir düzenleme ile kadın sağlığını koruma altına almak.

  Paketin detaylarını Sağlık Bakanı Recep Akdağ açıkladı. Akdağ, kamuoyunda tepki ile karşılanan kürtaj düzenlemesi için "anneye düşünemesi için süre vereceğiz" dedi.

  Hükümetin üzerinde çalıştığı bir diğer nokta ise, çalışan kadınların doğum izni süresi. Mevcut düzenlemede 8 hafta doğum öncesi 8 hafta doğum sonrası, toplamda 16 hafta olan doğum izni süresi uzatılacak. Günde iki saat olan emzirme iznin de artırılacağını söyleyen Akdağ, bu sürenin ne kadar uzatılacağı konusunda bir karar verilmediğini söyledi.

  Yeni düzenleme ile bir kaç kadının aynı odada doğum yapmasının da önüne geçilecek ve kadınlar tek kişilik odalarda doğum yapacak.

  Sezeryen ile doğum konusunda dosyası kabarık hastahanelerde mercek altına alınacak. Sağlık açısından riskli durumlarda sezeryen yapılabilecek ancak, annenin doğum korkusunu yenmesi için de bakanlık bazında çalışmalar yapılacak.

  Alıntı
   
Yükleniyor...