Kabe'de tarih Katliamı

'Haberler' forumunda Wish tarafından 9 Haz 2008 tarihinde açılan konu

 1. İslam aleminin kalbi Kabe, yeni şekliyle Mekke City'nin gölgesinde kaybolma riskiyle karşı karşıya... İşe Türk Kalesi'ni yıkıp bölgedeki Türk izlerini silmekle başlayan Suudi Arabistan, iyileştirme adı altında Müslümanların kutsal mekanı Mekke'yi tamamen ticari bir anlayışla yeniden inşa ediyor. Toplam 14 milyar dolarlık 6 proje için Kabe çevresindeki 7 bin bina yıkılıyor. İlk etap 5 yılda bitecek.

  Kâbe de tarih katliamı

  Suudi Arabistan, iyileştirme adı altında Müslümanların kutsal mekânı Mekke'yi gökdelenlerin yükseldiği ticari bir merkeze dönüştürüyor. 14 milyar dolarlık 6 ayrı proje için Kâbe çevresinde 7 bin bina yıkılacak
  Osmanlı'nın Kabe'yi korumak için yaptığı Ecyad Kalesi'ni yıkarak yerine dev otel yapan Suudi Arabistan'da, Mekke'de bulunan Kabe'nin çevresinde 14 milyarlık 6 proje için 7 bine yakın bina yıkılıyor. Üç yıldır devam eden çalışmalardan Hz. Ömer Tepesi projesi çerçevesinde tepe, iş makineleriyle düzleştiriliyor.


  60 gökdelen yapılacak

  Bu alana 30'ar katlı 60 gökdelen inşa edilecek. 230 bin metrekarelik alanda oteller, yerleşim birimleri, alışveriş merkezleri ve sosyal tesisler yer alacak. Burada en az 100 bin kişinin ikamet etmesi bekleniyor. Proje tamamlandığında 100 bin kişi aynı anda havalandırmalı özel alanlarda namaz kılabilecek. Diğer bir proje çerçevesinde inşa edilecek 40'ar katlı ikiz gökdelenlerden sonra ise şu anda hizmet veren Hilton otelinin taşınarak, binasının yıkılacağı belirtiliyor.


  Yap, işlet, devret

  Suudi Öger grubu ve Bin Ladin inşaat tarafından yürütülen projenin en geç 5 yıl içinde tamamlanması öngörülüyor. Başka bir proje kapsamında ise Cidde havaalanı ile Mekke arasında ulaşımı sağlayacak hızlı tren hattı yapılacak. En kısa zamanda yapımına başlanması beklenen trenin, Ömer Tepesine kadar gelmesi planlanıyor. Suudi yönetiminin verdiği bilgiye göre, yap işlet devret prensibiyle uygulanması beklenen ve ihalesi tamamlanan proje bittiğinde, saatte 300 kilometreye kadar hız yapabilen trenler Cidde havaalanı ile Mekke arasındaki mesafeyi 30 dakikada, Cidde ile Medine arasındaki mesafeyi ise yaklaşık 2 saatte alacak.
  İş makinaları çalışıyor
  Kabe yanında bulunan Hz. Ömer Tepesi'nin 3 yıldır süren kırılarak ufaltılması sonucunda elde edilen araziye maket fotoğraftaki dev gökdelenler inşa edilecek.

  Ecyad Kalesi'ni yıkarak işe başlamışlardı

  Türk Milletinin izlerini yok etmek için yıllardır uğraşan Suudi Arabistan, Mekke şehrindeki kutsal topraklarda Osmanlı'dan kalan tek eser olan Ecyad Kalesi'ni yaptığımız bütün itirazlara rağmen buldozerlerle yıkmıştı. Türkler tarafından baştan aşağı yeniden inşa ettirilen kale, Arap yarımadasının elimizden çıktığı Birinci Dünya Savaşı'na kadar Türk garnizonu olarak kullanılmıştı. Tekrar yapılacak kandırmacasıyla ortadan kaldırılan kalenin yerine 1200 yataklı Zem Zem Tower inşa edilmişti.
   
 2. yazık çok yazık hemde dünyanın heryerinde tarihi eserler koruma altına alınırken suudi arabistan da yapılan tarih katliamına akıl sır erecek gibi değil.
   
 3. Resmen katliam ya.:f84: Herşeyi maddileştirmişler.Bir kere Kabe'nin çevresine Kabe'den çok yüksek binalar yapmak bile uygun değilken kat kat gösterişli göktelenler yaptırmak saygısızlık! Orası manevi topraklar ve taşı toprağı herşeyi çok değerli nedeni belli; peygamberimiz (s.a.v) orada bulunmuş ve bizler müslümanlar olarak islamın önemli şartlarından biri olan hac vazifemizi orada yapıyoruz.
  Bu önemli konuda bilgilendirme için teşekkürler WisH abla:f118: :f118:
   
 4. yazıklar olsun bunlara
  her seyi ile para kazanmalarına rağmen
  bu yaptıklarını anlamak mümkün dsegil
  tabii gerçek olan su türk islam tarihini yok etmek amaçları
  bunuda basardılar yazıklar olsun bunlara müliman bile diyemiyorum
   
 5. bende ezgi kardeşime katılıyorum buna sadece saygısızlık :( diyorum

  paylaşımına teşekkürler wish
   
 6. Kapitalizim bir sömürü makinası ve mübarek topraklarda da kendinden söz ettirmeyi başardı....
  üzücü bir durum,:(

  Wish, teşekkürler paylaşım için:f40:
   
Yükleniyor...