İlaçların Doğru Kullanımı

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda EyLüL tarafından 29 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. İlaçların Doğru Kullanımı Nedir?
  İlaçların Doğru Kullanımı Nasıl Olur?
  Doğru İlaç Kullanım Bilgileri

  İlaçlar, günlük hayatta hepimizin sıkça tükettiği, sağlığımızı korumada ve ciddi hastalıkların tedavisinde vazgeçilmez yere sahip ürünlerdir. Ancak, ilaçlar doğru bir şekilde kullanılmazsa kendi başlarına sağlığımız için önemli bir tehdit oluşturabilirler. İlaç kullanımının yanlışlığına bağlı hastalıklar ve ölümler sağlık sistemi gelişmiş ülkelerde bile önemli bir sorundur. Unutulmamalıdır ki, dikkatli davranılmazsa ilaç tedavisinden yarar beklenirken zarar görülebilir. İlaçların yeterli miktarda veya sürede alınmaması tedavide yetersizliğe yol açarken, gereğinden fazla tedavi zehirlenmelere neden olmaktadır.

  DOĞRU ilaç kullanımı size verilen kullanım talimatlarına uymakla başlar.
  Kullanma talimatları:
  1. Doktora her gidişinizde bu çizelgeyi yanınızda bulundurunuz ve doktorunuza gösteriniz.
  2. Bitkisel ilaçlar, vitaminler, ağrı kesiciler dahil aldığınız tüm ilaçları çizelgeye işleyiniz.
  3. Kullandığınız dozu değiştirdiğinizde önceki dozu silmeden üzerine bir çizgi atınız.
  4. İlaç kullanımında size tarif edilen kullanım şekline uyup uymadığınızı doktorunuza dürüstçe ve çekinmeden anlatınız.

  ETKİLERİNİ GÖZLEYİN

  İlaçların çoğunun özellikle aspirin, kan sulandırıcı, antiromatizmal ilaçlar ve bazı antibiyotiklerin mide, bağırsak ve yemek borusu üzerine irritan (tahriş edici) etkileri vardır. En çok görülen sorunlar, bu bölgelerde oluşan ülserler, bu ülserlere bağlı ağrı, yanma ve kanamalar. Geçmişte bu bölgelerde kanaması, gastrit-ülser-reflü sıkıntısı olanların ilaç kullanımlarında daha da fazla dikkatli olması gerekir. Hatta doktorun sırf bu nedenle başka ilaçları seçmesinde etkili olabilir.

  SUSUZ İÇMEYİN

  İlaçları asla susuz içmeyin. Şurubun arkasından bile üzerine dolu bir bardak suyu mutlaka için. Alınan ilacın etkili olabilmesi için, mide veya bağırsakta çözünerek, kana karışması gerekir. İlaçla bereber içeceğiniz bir bardak su, bu çözünmeyi kolaylaştıracak, kana karışmayı hızlandıracak ve etkinin çabuk başlamasını sağlayacaktır.

  İlaçları suyla için
  İlaçları suyla almak en doğrusu. Çay ve kahve yan etkileri arttırabilir. Emilimi bozar. İlaçların sütle alınması da bazı ilaçların emilimini azaltır.

  Yatarak içmeyin

  Özellikle büyük tabletler yemek borusunda takılarak bu bölgeyi tahriş edebilir, şiddetli göğüs ağrısına ve yanmasına, yutma güçlüğü gibi sorunlara yol açabilir. Bu bulgularla doktora giden hastalara yapılan endoskopik incelemelerde, yemek borusunda ülserler görülebiliyor. Bu sorunu en aza indirmek için ilaçların mutlaka dik ve oturur pozisyonda, bol su ile alınması, ardından en az 10 dakika yatar pozisyona geçilmemesi çok önemli.

  İlaçları asla bölmeyin!

  İlaçları -size özel olarak tavsiye edilmemişse- asla bölmeyin ve çiğnemeden yutun. Birçok ilaç tablet şeklinde olup üzerleri şeker veya film kaplanmıştır. O ilacın etken maddesi ya mide ortamında bozulup etkisini kaybetmektedir veya mide mukozasını (iç zarı) tahriş edici özelliktedir ya da mideden emilimi kötüdür. O nedenle üzeri kaplanarak midede dağılmadan doğruca bağırsağa aktarılması sağlanır. Siz eğer böyle bir ilacı böler veya çiğnerseniz etkisini yok etmiş olursunuz.

  Tableti elinize aldığınızda bakın, eğer üzerinde bölünebileceğini belirtir bir çentik yoksa asla bölmeyin ve çiğnemeyin. Tabii ki çiğneme tabletlerini (pastiller) çiğneyerek almanızda sakınca yok. Eğer ilacı kullanacak kişide gebelik ve emzirme gibi bir durum varsa mutlaka hekimi ve eczacıyı uyarın.

  Çalışıyorsanız, kullanacağınız ilaçlar yaptığınız işi etkileyebilir. Birçok ilaç yan etki olarak sersemlik ve uyku yapar. Dolayısıyla dikkat gerektiren bir makine kullanıyorsanız ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Trafik kazası, iş kazası gibi.

  Buzdolabında saklamanız şart değil
  Evinizdeki bütün ilaçları buzdolabında saklamanız gerekmez. İlaçların kutuları üzerinde nasıl ve ne şartlarda saklanmaları gerektiği yazar. Oda sıcaklığı diyorsa evinizde direkt güneş ışığı almayan, serin ve kuru bir yerde saklayabilirsiniz. Buzdolabı diyorsa buzdolabının kapağında değil, orta raflarından birinde saklayabilirsiniz.

  Buzluk kısmına asla ilaç koymayın! İlaçları, ısı yayan cihazlardan uzak tutun. Bütün ilaçları kendi ambalajları içinde ve kapakları sıkıca kapatılmış olarak saklayın. Toz halinde alıp sulandırarak kullandığınız şurupları hazırladıktan sonra buzdolabında saklayın. 10 gün içinde bitmezse kalan kısmını atın. Bu şurupları her kullanımdan önce iyice çalkalayın.

  Bakanlık takip ediyor
  Sağlık Bakanlığı ilaçların yan etkilerini takip etmek, değerlendirmek ve önlemek için izleme merkezi kurdu. Hastanelerde oluşturulan irtibat noktalarına ilaçların beklenmeyen etkileri bildirilecek. Bu veriler, İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan Türkiye Farmakovijilans Merkezinde toplanacak.
   
Yükleniyor...