Gebelikte adet görme

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 30 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. Gebelikte adet görme
  Gebelikte adet görülmesi
  Gebelik ve Adet Görme

  Gebelikte adet görülür mü? sorusu merak edilen konulardan biridir. Gebelikte adet görmek mümkün değildir fakat halk arasında gebelikle süresince meydana gelen kanamalar adet görme olarak bilinmektedir. Adet(regl) aslında 28 günlük menstural döngünün sona ermesi ve döllenmemiş yumurtanın ve uterus (rahim )dokularının parçalanarak dışarı atılmasıdır.

  Gebelikte adet görmeGebelikte adet görülür mü? sorusu merak edilen konulardan biridir. Gebelikte adet görmek mümkün değildir fakat halk arasında gebelikle süresince meydana gelen kanamalar adet görme olarak bilinmektedir. Adet(regl) aslında 28 günlük menstural döngünün sona ermesi ve döllenmemiş yumurtanın ve uterus (rahim )dokularının parçalanarak dışarı atılmasıdır.  Bu süreç 3-7 gün sürer.

  Adet (regl) görme döllenmemiş yumurtanın ve dokuların kanla dışarı atılması demiştik oysa gebelik sürecinde yumurta döllenmiştir ve uterus duvarına yapışmıştır. Bu durumda kanamanın olmaması gerekir eğer bir kanama oluyorsa bu düşük tehlikesi anlamına gelir. Rahim cidarına yapışan döllenmiş yumurta bu bölgede tutunamıyor demektir.

  Gebelik esnasında görülen kanamanın nedeni nedir?

  Adet zannedilen ve halk arasında üstüne görme olarak da adlandırılan durum hormanal eksikliklerden kaynaklanabilir.

  Ayrıca bir enfeksiyon belirtisi veya lekelenmede (implatasyon) kanamalara neden olabilir.

  Özet: Gebelikte görülen kanama adet kanaması değildir. Kanamanın nedeni için doktorunuza başvurmanız doğru bir yaklaşım olacaktır.
   
Yükleniyor...