Atomun Tarihçesi kısaca

'Ders notları' forumunda ZeuS tarafından 16 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Atomun Tarihçesi ödev,


  Tarihte ik kez 19. yüzyılda John Dalton modern atom kavramını ortaya attı. Dalton, kimyasal reaksiyonlarda maddenin tam sayılarla belirlenen oranlarda tepkimeye girdiğini gösterdi ve dolayısıyla, maddelerin atom denen sayılabilir ama bölünemez parçalardan oluştuğunu ifade etti. Buna ek olarak, atomların kütlelerini ortaya koyan bir tablo hazırladı.

  J.J. Thomson 1897 yılında elektronu keşfetti. 1900'lü yılların başlarında Ernest Rutherford günümüz atom modelinin temelini teşkil eden yapıyı ortaya koydu: atomun, kütlesinin büyük bir kısmını oluşturan bir çekirdek ve bu çekirdek etrafında dönen elektronlardan oluşmaktadır. Rutherford çekirdeği oluşturan pozitif yüklü parçacığa proton adını verdi.

  1932 yılında James Chadwick nötronu (adı, elektrik yükü 0 olduğundan, yani nötr olduğundan, nötron olmuştur.) buldu ve bu sayede 1935'te Nobel Fizik Ödülü'nü aldı. Daha sonra kuantum teorisi doğrultusunda Niels Bohr, Bohr atom modelini ortaya attı ve elektronların belli yörüngelerde bulunabildiğini ve bunun Planck sabiti ile ilgili olduğunu ifade etti. Bohr'un modelinin üzerinde, daha sonraki deneylerde bulunanlarla örtüşmesi için birçok ekleme ve çıkarma yapıldı. Bohr modelinin "yamalı bohça" lakabını alması bundan ileri modelini yapmştır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Ara 2012
 2. çok saol işime yaradı ...
   
 3. Atom John Dalton tarafından değil MÖ Democritus tarafından bulunmuştur.
   
 4. hoca 5 sayfa istiyo çakmaması içi kısa yapcam bi radımcı olun ya
   
 5. ilk araştırmayı demokritus yaoptı ama bilimse olarak yapmadığı için dalton atomu buldu diyolar
   
 6. işime çok yaradı teşekkürler
   
 7. saolun çok işime yaradı
   
 8. Modern atomu ilk Dalton buldu diyor. Atomun varlığını ilk Democritus ortaya attı ama modern atom Dalton tarafından bulundu yani yanlış bir şey yok.
   
 9. çok teşekkür ederim
   
 10. teşekkürler kardeş çok işime yaradı :)
   
 11. işime çok yaradı teşekkürler.
   
 12. vallahi çok işime yaradı çok teşekkür ederim...
   
 13. Çok isine yaradı
   
 14. Yaa çok teşekkür ederim o kadar işime yaradı ki anlatamam.Hocamız çok sinirli bende burayı yazdım hem kısa hem güzel ama bence
  ÇOK TEŞEKKÜRLER SAĞOLUN :)
   
 15. Valla çok işime yaradı.. Thank youu :D
   
 16. Çok yardımcı oldu.
   
Yükleniyor...