1 nisan şakası hangi ülkede çıkmıştır

'Güncel Bilgiler' forumunda Dark tarafından 28 Mar 2010 tarihinde açılan konu

 1. 1 Nisan Şakası hangi ülkede çıkmıştır
  1 nisan şakası nasıl ortaya çıktı,  Çok meşhur olan ve her yıl Nisan 1 de çılgınca yapılan şakalarla tekrarlanan Nisan 1 Şakasının nerden nasıl çıktığına bakalım

  1 Nisan şakasının ortaya çıkışı ile ilgili birkaç rivayet bulunmasına karşın en çok itibar göreni budur.Ayrıca 1 tane daha vardır oda Türkleri zamanında hile ile yendikleri gün olan 1nisandır, büyüzden hile günü de denir.
  Rivayete göre Fransa´da 1564´e kadar yıl 1 Nisan günü başlarmış. Fakat o yıl kral Charles IX takvimi değiştirme kararı vermiş. Ve 1 Ocak uygulamasına geçilmiş. 1 Ocak 1565 tarihinde herkes birbirine hediyeler sunmuş, “mutlu yıllar dilemiş.
  Fakat 1 Nisan gelip çattığında bazı cingöz muzipler, sanki yılbaşı kutlanıyormuşçasına, eskiden olduğu gibi yine hediyeler alıp vermişler. Bunu muziplik nedeniyle “şaka niyetine, “gülmek için yaptıklarını söylemişler. O günden itibaren, her yılın 1 Nisan günü, büyük-küçük herkes biribirine şaka yapmaya koyulmuş.
  Fransa´da yılın bu döneminde, yani Nisan ayının başında, balık avı yasaktır. Zira bu dönem balıkların üreme mevsimidir. İşte böyle bir ortamda muziplik yapmayı sevenler balık avcılarını kandırmak için ırmaklara çiroz ringa balıkları atmışlar. Atarken de “Nisan Balığı diye bağırmışlar.
  Günümüzde tatlı sulara balık atılmıyor, ama balık şeklinde çikolatalar yeniliyor, dostlar işletiliyor, insanların arkasına kağıttan balıklar iliştirilerek gülüşmelere yol açılıyor.

  Bazıları ise “Nisan Balığı tabirini Nisan başında ayın Balık burcunu terketmesine bağlıyorlar.
  Nisan Balığı geleneği Belçika´da da çok canlı ve yaygın. O denli yaygın ki ülkenin tanınmış politikacılarının da katılım ve katkılarıyla radyo, TV ve gazeteler aracılığı ile uydurma haberler yayabiliyorlar.
  İşlemek, işletmek, işletilmiş olmak İşleyen demir pas tutmaz diyor atasözü. Demek o ki hayallarini gerçek sanmak büyük bir ihtiyaç. Ve insan hayal ettikçe yaşar. Bir ayağınız yerde kalmak kaydıyla hayal etmeye devam edin. Herkese sağlık ve neşe dolu, bol şakalı, nice 1 Nisan´lar.
   
Yükleniyor...