Türkiye'de ilk cep telefonu görüşmesi ne zaman yapıldı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Dark tarafından 10 Haz 2008 tarihinde açılan konu

 1. Türkiye'de ilk 'alo'

  Türkiye'de GSM şebekesi üzerinden ilk telefon görüşmesi 23 Şubat 1994'te dönemin başbakanı Tansu Çiller'in Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i araması ile gerçekleşti.

  Türkiye'de ilk GSM operatörü ise aynı yılın Mart ayında hizmete başlayan Turkcell oldu. Turkcell'i iki ay sonra hizmete başlayan Telsim takip etti.
  O yıllarda telefon görüşmesi yapmak dışında bir servis sunmayan ve sadece büyük şehir merkezlerini kapsama alanına alan GSM operatörleri üzerinden telefon görüşmesi yapabilmek için fiyatları 1000-2000 dolar aralığında olan telefonlardan almak gerekiyordu. Bugün fiyatları her geçen gün ucuzlarken yetenekleri hızla gelişen akıllı telefonlar ile tüm dijital hayatımızı idame ettirebiliyoruz.

  2G ile başlayan sayısal veri akışı geniş bant veri transferine izin veren 3G ile devam ederken, GSM teknolojisi gelişim sürecini sürdürüyor. Türkiye'de aktif sim kart sayısı 60 milyonu geçerken dünyada GSM şebekelerinden 'alo' diyenlerin sayısı 2 milyarı çoktan aştı. GSM projesi de Avrupa Birliği'nin ABD ve Japonya'ya karşı kazanılmış teknolojik bir zaferi olarak tarihteki yerini aldı.
   
 2. Ben ilk çıktığından beri aldığım hattımı kullanıyorum
   
 3. Ozaman hatlar çok pahalıydı aldığın numara 1 haftadan önce açılmazdı