Tehlikenin farkındamısınız?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Nevra tarafından 12 May 2008 tarihinde açılan konu

 1. Sıcaklardan kaçıp, klima altında serinliyor musunuz? Tehlikenin farkında değilsiniz.

  Lejyoner hastalığı klima hastalığı olarak da tanımlanıyor. Peki bu hastalık vücutta nasıl oluşuyor?

  Özellikle klimalara ihtiyaç duyulan şu bunaltıcı sıcaklarda serinleyelim derken hastalığa zemin mi hazırlıyoruz?

  Lejyoner Hastalığı L. Pneumophilia adlı bakterinin neden olduğu zatürre olarak tanımlanıyorBakteri nemli ortamlarda ve akarsu ya da göllerde yaşar ve bu ortamlarda uzun süre canlılığını koruyabilir.

  Bakteri bu özelliği nedeniyle klima sistemlerinde de yaşayabilmekte ve bu sistemde oluşan aerosollerin ortamda bulunan insanlarca solunması sonucu akciğere yerleşerek hastalığa neden olmaktadır. Hastalığa halk arasında klima hastalığı denilmesinin sebebi de budur.

  HASTALIĞIN BELİRTİLERİ
  Hastalığın belirti ve bulguları hafif bir üst solunum yolu enfeksiyonu belirtilerinden, ölümcül seyreden zatürreye kadar çeşitlilik gösterebilir. Legionella bakterisinın neden olduğu zatürre hastalığında ateş, halsizlik, baş ağrısı, karın ağrısı, yaygın kas ağrıları, deri döküntüleri, kuru öksürük, nefes darlığı gibi belirtiler kısa sürede ortaya çıkar ve ateş 40 dereceye çıkabilir. Bu hastalarda diğer zatürrelerden farklı olarak sıklıkla akciğer dışı belirti ve bulgular da görülür.

  Karın ağrısı, bulantı – kusma , ishal, bradikardi (kalp atım sayısının azalması) bu belirtilere örnek olarak sayılabilir. Ayrıca bu hastalarda bilinç bozukluğu da görülebilir. Hastaların fizik muayenelerinde pnömoniye has bulgular mevcuttur.

  TEDAVİ
  Hastalığın tedavisinde antibiyotiklerden yararlanılır. Ancak lejyoner hastalığında tedavi için kullanılan antibiyotikler ve bunların kullanım süreleri diğer bakterilere göre farklılık gösterir. Tedaviye yanıt genellikle çabuk olmakla birlikte ağır seyreden bazı olgularda etkileri kalabilir.
   
 2. Bilgilendirme için Teşekkürler Nevra:f40:
   
 3. Nevraa çok teşekkürlerr.. Daha önceden duymuştum ama bu kadar detaylı bilmiyordumm... Bakterinin yaşam şartları klima ortamında çok uygun..
   
 4. paylaşıma tşk ama antalyanın sıcağında inan durlmuyor
   
 5. Bilgilendirme için teşekkürler Nevracım. Klima düşmanı olarak bende herkesi daha dikkatli olmaya çağırıyorum
   
 6. bilgi ve paylaşım için teşekkürler nevra emeğine sağlık :f9:
   
 7. evet çok dikkat edilmesi gereken bir durum bilgi ve paylaşımına teşekkürler nevra
   
 8. ben birkere yaşadım lejyoner mi oldum ne bilmem ama 1 ay feleğim şaştı :f30: