Sahte Cep Telefonu Nasıl Anlaşılır?

'Güncel Bilgiler' forumunda chemist tarafından 28 May 2008 tarihinde açılan konu

 1. Sahte Cep Telefonu Nasıl Anlaşılır?


  Çin ve uzakdoğudan gelen taklit telefonları orjinalinden ayırt etmek neredeyse imkansız. Peki bir cep telefonun sahte olup olmadığını nasıl anlarsınız? İşte cevabı.  Her bir GSM telefon cihazına üretim aşamasında IMEI numarası yüklenmektedir. IMEI numarası her bir cihazın kimlik numarası olup tek ve benzersizdir.

  Cep telefonunuza *#06# yazarak IMEI (seri) numarasını öğrenebilirsiniz. Cep telefonunda ekranda çıkan seri numarası ile cihazın arkasındaki batarya yuvasında yazan numaranın birbirini tutup tutmadığı kontrol edilisiniz. Eğer her iki numara birbirini tutmuyorsa bu sahte cep telefonuna sahip olduğunuzu gösterir.  Türkiye'de sahte cep telefonu satışı bir kaç yüz bini geçmiş durumda. Türkiye'ye kaçak olarak sokulan yada 1994 yılından bu yana resmi yollarla ithal edilen ve çoğu kullanılmaz hale gelen cep telefonlarının elektronik kimlik numarasının (IMEI) bu cihazlara yükleyerek sanki ithal edilmiş cihazmış gibi sisteme gösterilerek sahte telefoınlar kayıt aldına alınıyor.  Sahte cep telefonu kullananlar çok ciddi tehlike altındadır. Pilleri orijinal olmadığı için farklı bir şarj aleti ile kullanılması durumunda yangına sebebiyet verebileeği gibi, cihazın arızalanması halinde garantili olarak hiçbir servislerden yararlanılamıyor.
   
  Son düzenleme: 28 May 2008
 2. Bilgilendirme için tşkler Metin emeğine sağlık :f40:
   
 3. bilgilerin icin cok tesekkürler metin:f20:
   
 4. Bilgiler için teşekkürler chemist..
   
 5. ben oyuncakla gerçeğini bile ayıramazken... :f106:
   
 6. Paylaşım için teşekkürler Adaşım..
   
 7. bilgi ve paylaşım için emeklerine sağlık metin
   
 8. Bilgilendirme için telşekkürler.
   
 9. bilgi ve paylaşımına teşekkürler chemist
   
 10. Önemli bir konuda açıklayıcı bir bilgilendirme olmuş emeğine sağlık kardeşim teşekkürler.Bu arada cep telefonumu da yenileyeceğim isabet oldu: ))
   
 11. Sahtesiyle gerçeğini ayırt etmek için önemli bir püf noktası teşekkürler chemist dayıcım:f40:
  Çin malları mahvetti piyasayı ya.
  Geçtiğimiz aylarda telefon araştırması için Eminönüne gitmiştim.Altgeçitten geçerken adamın biri elektronik bir alet satıyordu.Sloganı bayağı ilginçti:
  "Almadan geçmeyin.Çok dayanıklı...Üstelik Çin malı!!" :f116: :f30:
  Çok gülmüştüm ya...