Sabahattin Ali Kimdir? Hayatı ve Eserleri

'Biyografi' forumunda GezgiN tarafından 5 May 2008 tarihinde açılan konu

 1. Sabahattin Ali Kimdir? Hayatı ve Eserleri

  Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907'de Edirne'de doğdu. Babası Yüzbaşı Selahattin Ali'nin görevi nedeniyle öğrenimini farklı okullarda sürdürdü. İlkokulun ardından Balıkesir Öğretmen Okulu ve İstanbul Öğretmen Okulu'nda okudu. Bir süre Almanya'da eğitim gördükten sonra Türkiye'ye döndü. Anadolu'nun çeşitli yerlerinde öğretmenlik yaptı.

  1932 yılında okuduğu bir şiirden dolayı cezaevine girdi, fakat af çıkması üzerine serbest kaldı. 1935 yılında Aliye Hanım ile evlendi. Musiki Muallim Mektebi ve Ankara Devlet Konservatuarı'nda öğretmenlik yaptı.

  İlk şiirleri Çağlayan dergisinde yayınlandı. Yedi Meşale, Varlık ve Resimli Ay dergilerinde yazıları çıktı.

  1945 yılında Yeni Dünya ve La Turquie gazetelerinde yazmaya başladı. Rıfat Ilgaz ve Aziz Nesin'le birlikte çeşitli dergiler çıkardı. Bu dergilerde yayınlanan bir yazısından ötürü üç ay hapis yattı. Sabahattin Ali, kendisine uygulanan baskılardan dolayı yurtdışına gitmeye karar verdi. Fakat pasaport verilmeyince kaçak olarak gitmeye çalıştı.

  2 Nisan 1948'de kendisini Bulgaristan'a götürmesi için anlaştığı bir kaçakçı tarafından öldürüldü.
  sabahattin ali.jpg

  EDEBİ KİŞİLİĞİ

  Edebiyata şiirle başladı, ama asıl gücü hikayeciliğindedir. Öykülerinde konularını, Anadolu halkının ve köylülerinin yaşamlarından çıkaran Sabahattin Ali, daha çok realizmden natüralizme kayan bir gözlem gücü ile ezilen halkın acılarını dile getirdi. Ali, son yıllarında sembolik, hicivli masallar yazdıysa da hikayelerindeki güce ulaşamadı. [1] Aydınların, kentlilerin Anadolu insanına bakışını eleştirdi.

  ESERLERİ

  Romanları
  Kuyucaklı Yusuf
  İçimizdeki Şeytan
  Kürk Mantolu Madonna

  Öyküleri
  Değirmen
  Kağnı
  Hanende Melek
  Ses
  Yeni Dünya
  Sırça Köşk
  Kamyon
  Bir Orman Hikayesi