Roka faydaları ve hakkında bilgi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Destina tarafından 7 May 2008 tarihinde açılan konu

 1. ROKA

  bah_roka.jpg


  Bir veya iki yıllık otsu bitkiler. Yapraklar toplu, disli kenarli ve tüylüdür. Çiçekler sarımtrak veya beyazımtrak olup, üzerleri morumsu damarlıdır. Sebze olarak bahçelerde yetistirilir. Sert kokulu ve baharatıi bir bitkidir. Kök ve tohumdan üretilir. Bol sulak yerlerde yetisir.
  Kullanıldığı yerler: Bitkinin yapraklari yakici, lezzetli bir uçucu yag ihtivâ eder ve C vitamini tasir. C vitamini miktari oldukça yüksek olup, 100 gram tâze yaprakta takriben 150 mg kadar bulunur. Roka yapraklari daha çok sonbahar ve kis aylarinda salata olarak kullanilir. Istah açici, uyarici, kuvvet verici ve öksürük kesici özelliği vardır. Tohumları da aynı etkileri gösterir. Afrodizyak özeliği vardır.

  ROKA ve Faydaları

  Çeşitli esansları, P ve K vitaminleri, çok faydalı mineralleri içeren rokanın, karaciğerin dostu, mideyi kuvvetlendirici, kansızlığı gideren, cinsel gücü çok arttıran bir yeşillik olduğu ifade ediliyor. Uzmanlar, yeşil salata şeklinde yenen rokanın, tadı ve asitleri ile mideyi çalıştırdığını, hazmı arttırdığını, iştahı açtığını, böbrekleri çalıştırdığını, idrar söktürdüğünü ve karında toplanan suyu boşalttığını bildiriyor...
   
 2. e bidilim limonla az da tuz koysaydın destina yanına
  pek güzel olurdu
  bilgi ve paylaşım için teşekkürlerr
  emeğine sağlık destina
   
 3. Yemeğiniz yoksa ve çok acıkmışsanız ekmeğin arasına koyun rokayı birazda tuz ve limon ohhhhhhhhh afiyet olsun:f106: :f106:

  Emeğine sağlık Destina:f40:
   
 4. Paylaşım için teşekkürler Destina..:f40:
   
 5. Balığın yanında olmazsa olmazlardan. Salatası mükemmel. Emeğine sağlık DESTİNA:f118:
   
 6. bilgi ve paylaşım için teşekkürler destina :f40: