Refik halit karay memleket hikayeleri Cer Hocası özeti

'Etüt Merkezi' forumunda DiScOvErEr tarafından 15 May 2008 tarihinde açılan konu

  1. CER HOCASI ÖZETİ

    Cer Hocası eskiden mülkiye mezunudur. Torpil sayesinde maarifte bir memuriyet bulur fakat meşrutiyet ilan edilince açığa alınır. Saraya bağlı olmakla suçlanınca kimsesi de olmayınca Asım on günde serseri halini alır.

    Paraya muhtaç kirli bir handa yaşayan müezzin olan Osman, Ahmet ve Feyzi'nin yanına gider, hemşerileri iki gün sonra Cer'e çıkarlar. Beş on mecidiye toplayabilmek için köylere çıkarlar. Buralarda vaaz ederler, Kur’an okurlar, namaz kıldırırlar, imam efendiye ve köylüye hizmet ederler. Bunlardan kazandıkları parayla karınlarını doyururlar. Osman da onlarla gitmeye karar verir. Cer Mollası olmaya karar verir ve yollara düşerler. Yolda Asım hastalanır ve rastladıkları bir köyde imamın evinde kalmaya mecbur olur. İmam, Asım iyileşince hemen gitmesini ister. Asım iyileşince yola koyulur.

    İleride başka bir köyde çember sakallı biri vaaz verip, namaz kıldırmasını ister. Asım kabul eder. Bir zaman sonra Asım'ı imamlığa atamışlardır. Bir gece imamın küçük oğlu Asım'ı kahveden çağırır ve babasına götürür. İmam, Asım’a çok hasta olduğunu, altı çocuğu ve iki karısı olduğunu, eğer buradan gitmezse açlıktan öleceklerini söyler. Meğer Asım'ı bu hasta imamın yerine atamışlardır. Sabah erkenden Asım cübbesini giyer ve İstanbul'a doğru yola çıkar.