Photoshop Ders4-Resim kesme işlemi

'Teknoloji' forumunda chemist tarafından 19 May 2008 tarihinde açılan konu

 1. Photoshop Ders-4 Resim kesme işlemi


  Arkadaşlar bu dersmizde photoshopla bir resimden istediğimiz bir kısmı kesme işleini öğreneceğiz bunun için ilk olarak kesme araçlarını tanıyalım..


  [​IMG]
  Lasso Tool : Bu araç ile serbest seçimler yapabiliriz. Fare (Mouse) hareketlerimiz ile istediğimiz bölgeyi seçip, uygulamak istediğimiz işi, uygulayabiliriz.

  [​IMG]
  Polygonal Lasso Tool : Bu araç ile tek tek tıklayarak seçim alanınızı oluşturabiliriz. İki tıklamanız arasındaki noktaları birleştirecektir, böylece daha da rahat seçim yapabileceksiniz.İlk tıkladığınız nokta ile, son tıkladığınız noktayı da birleştirince seçiminiz oluşacaktır.


  [​IMG]
  [​IMG]
  Magnetic Lasso Tool : Bu araç ile, faremizi (mouse) seçmek istediğimiz alan sınırlarında dolaştırıyoruz, ve aracımız, adından da anlaşıldığı gibi sanki mıknatıs gibi, sınırları kendisi seçiyor.

  İpucu1: Magnetic lasso tool ile seçim yaparken, renklerin birbirine karıştığı yerlerde ya da köşelerde, tıklayarak, seçiminizi daha düzgün hale getirebilirsiniz.

  İpucu2 : Kesme işlemlerini yaparken, diyelim ki fazla ya da az bir alan kestiniz. Hiç kasmayın. Tekrar kesme aracınızı alın, shift tuşuna basılı tutup alanınızı genişletin ya da alt tuşuna basılı tutup, fazla seçtiğiniz alanı kesin.

  [​IMG]


  Şimdi uygulamaya geçelimmmmm....
  Şimdiki resmimiz diğer deslerimizdeki resimlerden farklı olsun. Ben bu resmi seçtim..:f30:

  [​IMG]

  İlk olarak kesme yapacağımız resmimizi açıyoruz. Magnetic Lasso tool ile resmimizi dikkatlice kesiyoruz. (not: saçlar gibi bazı özel bölgelerin kesim işlemi daha hassas yapılabilmektedir. İleriki derslerimizde bu konuda bilgi verilecektir) Resmimizi keserken dikkat edeceğimiz hususlara tekrar değinelim:
  -Magnetic Lasso Tool' un otomatik ayırt edemediği bölgelerde kesilecek kısımlarda uygun bölgeye mouse ile tek tıklama yaparak kesme işlemini daha düzgünleştirebilirsiniz
  -Fazlalık ve eksik kısımlar ipuçlarında anlatıldığı gibi shift ve alt tuşları uygun hale getirilebilir.


  Magentic lasso tool kesme işlemi ile kesilecek yerler şekildeki gibi belirlendikten sonra (aşağıdaki resimde olduğu gibi) Üst menüden EDIT----COPY yada ctrl ve C tuşu ile bilgisayar hafızasına kesilen bölge kaydedilir.

  [​IMG]


  FILE--- NEW ile yeni bir sayfa açılarak EDIT---- PASTE yada ctrl ve V tuşu ile kesilmiş bölge yeni sayfaya kaydedilir...

  Layers penceresine bakarsanız resmimizde 2 layer olduğunu görebilirsiniz. (Layer penceresi gözükmüyorsa WINDOW----LAYERS ile aktifleştirebilirsiniz).. Birinci layer background, 2 layer ise kestiğimiz kısım... Background layerine gelerek sağ tıklıyoruz ve DUPLICATE LAYER tıklıyoruz. Bu işlemle kilitli olan background kilitli olmayan bir kopyasını yapmış oluyoruz. Artık kilitli olan background işimize yaramadığı için sağ tıklayarak DELETE LAYER ile bu layeri siliyoruz.

  [​IMG]

  Kopyasını oluşturduğumuz layer üzerine gelerek sağ tıklıyoruz ve aşağıdaki şekilde olduğu gibi "BLENDING OPTIONS" a tıklıyoruz.

  [​IMG][​IMG]

  Buradan açılan menüde şekilde görüldüğü gibi OPACITY kısmında %100 olan kısmı sola çekiyoruz yani resmin backgroundunu tamamen trasparan yapıyoruz. Bu şekilde resmimizi kaydederseniz tamamen tranparan olur. Yanlız resmi kaydederken ".gif" olarak kaydetmeyi unutmayın.... JPEG olarak kaydederseniz resminizin background'u tranparant olmazz..

  Kaydettiğiniz resmi isterseniz başka bir resim üzerine yapıştırabilirsiniz... Eger yapıştırdığınız resmin boyutları büyük yada küçük olursa uygun boyuta getirmek için EDIT----- FREE TRANSFORM ile rahatlıkla bunu gerçekleştirebilirsiniz...


  İşte ufak bir uygulaması.... Baya romantik oldu... Hadi artık forumdaslar.com photoshop çalışmaya yaww daha neler neler var kaçırmayınn

  [​IMG]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Tem 2014
 2. Çok güzel bir ders olmuş Metin Abicimm.. Resimlerin hepsine forumdaslar.com da yazmışsın..Ama yine de sana rep yokkkk..:f20: Çünnküü sabahınn bu saatinde Kate' i gördüm moralim bozuldu..:f1: :f106:

  Yine de ellerine sağlık Metin Abicim ..Teşekkürler..:f58:
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Tem 2014
 3. Aysel senin rep veresin yok bahane arama allaa allaaaa... KAte in ne suçu var ne güzel işte sabah sabah gözün gönlün açılsın....
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Tem 2014
 4. Gözüm gönlüm mü açılsınnnnnnn..?:f73: :f73: Eğer benim gözümün gönlümün açılmasını istiyorsannn oraya Sawyer'in resmini koyardın..:f106: Kate'in değilllllll..:f20:
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Tem 2014
 5. Aman ne koycam o tipsizin fotosunu ama senin hatırın için gelecek derste söz Sawyer in resmini kullanıcam........
   
  HazaN bunu beğendi.
 6. Ayy tipsiz dediği adama bak..:f30: :f30:

  O zaman bi dahaki derste de ben sana rep veririmmm.. (Belkiiiii):f106:
   
 7. Gıcıkkkkkkkk..... Hadi güldürdün beni sabah sabah Allah seni de hep güldürsün.. İyi sabahlar, gençlik bayramını da kutlarımm.. eee genç sayılırsın....
   

 8. Teşekkür ederimmmmmmmm..O senin gıcıklığınnnn Metin Abicim..:f196:

  Tamam tamamm kızma daha kızdırmayacağım seniii..:f34:

  Sana da iyi sabahlar Metin Abicim..

  Ben de senin gençlik bayramını kutlasam mı acaba..?:f20:


  Tamam sustummmmmmm..:f19: :f106:

  :f80: Hadi bu da benden olsunn..
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Tem 2014
 9. sabah sabah noluyor yav burda :f73:
  Chemist harika bir konu, flash çalışmalarında bizlerinde işine çok yarıycak hemen bir iki deneme yapacağım takıldığım yer olursa kapını çalarım haberin olsun :f196:
  Evet arkadaşlar flash derslerinde çağlayanlar, dalgalanmalar ve bunun gibi pek çok özellikte işimize yarayacak bir özellik bu ayrıca Chemistin yaptığı gibi iki resmi birleştirmek içinde süperrrrr
  Chemist repi hakettin (+rep) teşekkürler
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Tem 2014
 10. ben şimdi bu mıktanısı seçtim fakat bir kere tıkladıktan sonra habire o nokta imreçi takip edip duruyor ve bu nedenle köşelerden sınırları ne genişletebiliyorum ne de azaltabiliriyorum.ne yapmam gerek ?
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Tem 2014