Marstan İlk Görüntüler..

'Haberler' forumunda Jeeny tarafından 26 May 2008 tarihinde açılan konu

 1. Anka Kuşu Mars'tan İlk Görüntüleri Yolladı...
  1976’daki Viking 2 uzay aracından bu yana Mars’a ilk motorlu inişi yapan Anka Kuşu, Kızıl Gezegen’in kuzey kutbundaki Yeşil Vadi adı verilen geniş düzlüğe indi. Nefeslerin tutulduğu son 14 dakikada, Anka Kuşu’nun 26 kritik manevra için roketlerini ateşlemesi ve görevin tamamlanması için bunların her birinin başarıyla yerine getirilmesi gerekiyordu.

  Alkışlarla Kutlandı


  Anka Kuşu’nun Mars’ın kuzey kutup bölgesine inmeyi başarması, sürecin heyecanla izlendiği NASA üssünde büyük sevince neden oldu. Bilimadamları ve mühendisler, uzay aracının hasarsız yere inişini haber veren sinyallerin alınmasından sonra, birbirlerine sarılarak ve alkışlayarak bu büyük başarıyı kutladılar.

  Proje Yöneticisi Barry Goldstein, “Rüyamda bile her şey bu kadar mükemmel olamazdı” diye konuştu. Goldstein, projenin en zor kısmının geride kaldığını, ancak hala çok önemli görevler olduğunu söyledi.

  İlk Görüntüler Dünyada

  Uzay aracının inmesinden yaklaşık iki saat sonra, aracın küçük kayaların arasında Mars yüzeyine basmış bacaklarından birinin görüntüsü ile ufuk çizgisinin görüntüleri Dünya’ya ulaştı.

  İlk görüntülerin, uzay aracının durumu ve üzerindeki bilimsel araçlar hakkında uzmanlara bilgi verdiği belirtiliyor.

  Aracın enerjisini sağlayacak güneş panelleri, aracın inişinin havaya savurduğu yoğun toz tabakası yatıştıktan sonra açılmak üzere programlandı.

  Mars'ta Hayat Arayacak


  Anka Kuşu, 10 ayda 711 milyon kilometre yol katederek Mars’a ulaştı. Uzay aracı, 1976’dan beri ilk defa Mars’a yumuşak iniş yapan araç oldu.

  Mars’a ulaşmak için 10 aydır yolcuğunu sürdüren ve 680 milyon kilometre kateden Anka Kuşu’nun amacı iniş yapacağı gezegenin kuzey kutup bölgesinin geçmişte mikrobik yaşam için uygun koşullar sağlayıp sağlamadığı keşfetmek; bir başka deyişle “Mars’ta geçmişte hayat var mıydı?” sorusuna kesin bir yanıt bulmak... Mars yüzeyinde, bir zamanlar mikrobik yaşam olup olmadığını araştıracak olan uzay aracı, gezegen yüzeyinde buz halinde olduğu tahmin edilen suyu analiz edecek.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Ağu 2014
 2. :f106: :f106: alemsin jeeny :f106: :f106: :f106: :f106: emegine saglık
   
 3. artık uzaya seyahat başladı arkadaşlar meraklılarına duyurulur
   
 4. Teşekkürler jeeny..
   
 5. jeeny anka kuşunda yer varmıydı acaba bende giidebilirdim marsa dinlenmek için:f106:
   
 6. Jenny konuya bakmadan sadece fotoğraflara baksam dicem ahanda adaşım hakkariye gelmişşş... Aynı yaww sadece düz hali...
   
 7. Uzun zamandır benim de takip ettiğim bir olaydı.
  Acaba yumuşak bir iniş yapabilecek mi diye merak ediyordum.
  Ve sayende şu an burada öğrenmiş bulunuyorum.
  Bilgi için teşekkürler jeeny..:f9:
   
 8. Bilgi için teşekkürler Jeeny
  Emeğine sağlık