köprü

'Medya Bölümü' forumunda Sulfi tarafından 27 May 2008 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]


  Türkiye’de 'Süper Vali' olarak tanınıp sevilen, sıra dışı kişiliği ve cesur icraatlarıyla tarihe geçen Recep Yazıcıoğlu’nun yaşam öyküsünden kesitleri anlatan Köprü, Star TV'de ekrana geliyor.

  Yazar Ayşe Kulin’in aynı isimli romanından Ozan Yurdakul’un senaryolaştırdığı Köprü’nün yapımcılığını KOLİBA FİLM 'Ata Türkoğlu', yönetmenliğini ise Çağatay Tosun üstleniyor.

  Süper Vali Recep Yazıcıoğlu’nu Türk Sineması’nın yetenekli oyuncularyndan Erdal Beşikçioğlu’nun canlandırdığı dizide, Haldun Boysan, Melis Birkan, Yurdaer Okur, Ayşegül Ünsal, İdil Fırat, İpek Karapınar, Gökhan Soylu, Uğur Demirpehlivan, Deniz Oral, Selim Bayraktar, Hakan Şahin, Hüseyin İlker, Sekvan Serinkaya ve Ali Hakan Beşen rol alyyor.

  2003 yılında geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Vali Recep Yazıcıoğlu’nun yaşamyndan bir kesiti anlatan dizide, Vali'yi Erdal Beşikçioğlu, Vali’nin eşi 'Melek Yazıcı'yı Ayşegül Ünsal, "köprü"nün müteahhiti 'Hüdai'yi Haldun Boysan, 'Elmas'ı Melis Birkan, Mühendis Tekin’i Yurdaer Okur, Lise Müdüresi Leyla’yı ise İdil Fırat canlandırıyor.

  [​IMG]
  Çekimleri Eskişehir'de gerçekle?tirilen dizide, idealist Vali Faruk Yazıcı’nın merkeziyetçi ve bürokratik yapının yol açtığı sorunların getirdiği devlet-halk ilişkisindeki kısır döngüyü kırma çabası anlatılıyor. Bu çabanın somut hedefi ise, yaklaşık otuz yıldır bir türlü yapılamayan bir "köprü"dür. İktidarlar gelip geçer, o yöreden seçilen milletvekilleri, her defasında binbir umutla Ankara’ya gönderilir, içlerinden bakanlar, başbakanlar çıkar. Sayısız raporlar, projeler hazyrlanır ama köprü bir türlü yapılamaz.

  Bu arada hastalar hastaneye yetişemez, çocuklar okuluna gidemez, bazıları Karasu’nun hışmına uğrayyp sele kapılır, gencecik anneler, karınlarında bebekleriyle ölür. İsyan feryatları ayyuka çıkar ve bölgenin en trajik olayı Başpınar katliamı yaşanır.

  Görev yaptığı her ilde halkı baş tacı eden, yaptığı sıra dışı hizmetlerle dikkat çeken Vali Faruk Yazıcı için "köprü" sorunu, artık bir ölüm-kalym meselesi olmuştur. Şu cümle idealist valinin beynine ve ruhuna mıh gibi çakılmıştır: "GİDEMEDİĞİN YER SENİN DEĞİLDİR!" Aynı sınırlar içinde yer almak, eğer 'gidemiyorsan' hiçbir şey ifade etmez!.."

  Vali’yi "köprü" için çıktığı uzun ve çileli yolculukta sayısız engeller beklemektedir. Çeşitli kurumların durağan yapısına karşı halk gücüyle 'imece' yöntemlerle işe koyulan Faruk Yazıcı’nın bürokratik çark ve diğer etkenlere karşı en yakın destekçileri ise attığı her adımda yanında olan, onunla aynı idealleri paylaşan, ömrünün en uzun yol arkadaşı, karısı Melek ve "köprü"yü akıl almaz metodlarla var edip nehrin üzerine yerleştiren bir başka sıra dışı insan : Mühendis Tekin’dir.

  [​IMG]

  Karasu nehri üzerindeki bu mütevazı köprü, hem o bölgede yaşayanların hayatla barışmalarını sağlayacak bir araç olacak, hem de pek çok insanın birbiriyle ve hayatla yeniden kuracakları bir ilişkinin başlangıcını oluşturacaktır.
  [​IMG]

  Dizinin Künyesi

  YAPIM: KOLİBA FİLM (Ata Türkoğlu)
  ESER: AYŞE KULİN
  SENARYO DANIŞMANI: AHMET YURDAKUL
  SENARİST: OZAN YURDAKUL
  YÖNETMEN: ÇAĞATAY TOSUN
  MÜZİK: GÖKHAN KIRDAR

  Karakterler- Oyuncular

  Faruk Yazıcı- Erdal Beşikçioğlu- Vali
  Melek Yazıcı- Ayşegül Ünsal- Vali'nin eşi
  Asly Yazıcı- İpek Karapınar- Vali'nin kızı
  Hüdai- Haldun Boysan- Müteahhit
  Veysel- Gökhan Soylu- Vali yardımcısı
  Naciye- Uğur Demirpehlivan- Özel Kalem Müdüresi
  Leyla- İdil Fırat- Öğretmen
  Selim- Deniz Oral- Belediye Başkanı
  Tekin- Yurdaer Okur- Mühendis
  İsmail- Hüseyin İlker- Koruma
  Erdal- Selim Bayraktar- Elmas'ın ağabeyi
  Elmas- Melis Birkan- Öksüz'ün süt annesi
  Bayram Devran- Volkan Alkan- Öksüz'ün babası
  Şehmuz- Sekvan Serinkaya- Örgüt başı
  Sezai- Ali Hakan Beşen- Hüdai'nin oğlu
  Hoş Ali- Hakkı Kuş- Odacı
  Şamil- Çetin Azer Aras- Zengin işadamı
  Haydar- Yaşar Karakulak- Şamil'in sağ kolu
  Şahnaz- Hande Dane- Şamil'in kızı
  İlhan- Mehmet Güler- Şehmuz'un arkadaşı
  Üstteğmen Mert- Süleyman Karaahmet
  Komiser Zafer- Zafer Alpat
  Esin- Canan Maktal- Gazeteci
  Saliha- Filiz Kılıç- Gazete sahibi
   
 2. Bu diziyi görmek bile istemiyorum lüzumsuz insanları hatırlatıyor bana
  kısacası sevmediğim insanların izlediği bir diziydi o yüzden hiç izlemedim ama bilirim ki hemşerim sever hiçte kaçırmaz :f106:
  tanıtım için teşekkürler Sulfi yüreğine sağlık
   
 3. Çok fazla izleyeninin olduğunu biliyorum ama hiç izlemedim..:f106:

  Teşekkürler Sulfi..:f40:
   
 4. birkaç kez izledim güzeldi