Kopan Parmak

'Haberler' forumunda Gazel tarafından 20 Nis 2008 tarihinde açılan konu

 1. ABD’de, 3 yıl önce parmak ucu kesilen kişinin orta parmağı domuz mesanesinden pudra ile dört haftada tekrar uzadı.


  Sabah’ın haberine göre, ABD‘de bilim adamları ürettikleri “mucize pudrayla” kopan parmak ucunu yeniden çıkarmayı başardı!.. Üç yıl önce yaşanan ve CBS televizyonunun ortaya çıkardığı olayın kahramanı ise, maket uçak yaparken elinin orta parmağının ucunu koparan Lee Spievcak… Genetik araştırmalar yapan kardeşinin önerisi üzerine domuz mesanesindeki hücre ve proteinlerin toz haline getirilmesiyle elde edilen pudrayı süren Spievcak’ın parmak ucu, 4 haftada eski halini aldı. Pittsburg Üniversitesi uzmanlarının uzun yıllar üzerinde çalışarak geliştirdiği bu yeni nesil “mucize pudra” domuz mesanesinden elde edilen “extracellular matrix” (Hücredışı matriksi) sayesinde mucizeler yaratıyor. Bu matriks kesilen bölgeye sürüldüğünde, kök hücreleri uyararak yeniden organın yapılanması için harekete geçmelerini sağlıyor.

  ORDU KULLANIYOR

  Protein ve hücre bağlayıcılarından oluşan matriksi pudra haline getirdiklerini belirten genetik uzmanı Dr. Steven Badylak da şu bilgileri verdi: “Pudra sürüldüğü yerdeki hücreleri kontrol altına alarak yeniden üretime geçmelerini emrediyor. Vücudun kesik yeri kaplama girişimini engelliyor. Hücrelerin damara, tırnağa ya da deriye dönüşmesi için onları yönlendiriyor. Nerede ihtiyaç varsa yetişkin kök hücreler gerekli organları oluşturmaya başlıyor.” Dr. Badylak’a göre teorik olarak bu şekilde kopan bir bacağın yeniden çıkartılması da mümkün. Yöntem aslında ABD ordusunda sakat kalan askerler için kullanılıyor ancak, bu haberle ilk kez kamuoyuna yansıdı. Sıradaki hedef, kopan kol ve bacakları da yeniden çıkartabilmek ya da yanık teni yeniden oluşturmak.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Haz 2014
 2. çok ilginç bir haber emeğine sağlık GAZEL:f118:
  bende geçenlerde gazete de şöyle bir haber okumuştum.
  Oğlunun kök dişinden göz yaptılar
  Mucizevi bir ameliyat! Oğlunun dişi görme engelli babanın gözlerini açtı.

  söz konusu ameliyat, hastanın kökü ve kökü saran çeneden alınan parça dahil dişinden alınan bir parçayla yapılıyor. Hastanın göz çukuru tedavi edilerek, içine diş yerleştiriliyor ve bu dişte açılan bir oyuğa da lens yerleştiriliyor
   
 3. Çok ilginç gerçekten Emeğine sağlık gazel
   
 4. ewet çok ilginç :f20: emeğine sağlık Gazel:f40:
   
 5. emeğinize sağlık teşekkürler
   
 6. İlginç.......:f20:

  TEŞEKKÜRLER....:f17:
   
 7. İlginç hakkatten paylaşım için teşekkürler..
   
 8. eee bu sayede kopan her yerimzi tekrar büyüyecek ne güzel kertenkelelr gibi paylaşıma tşk
   
 9. ben istemezdim şahsen sağol paylaştığın için