İslam Dininde Akıl ve Bilime Verilen Önem ( açıklaması )

'Sorularla İslamiyet' forumunda Demet tarafından 11 Eyl 2018 tarihinde açılan konu

  1. İslam Dininde Akıl ve Bilime Verilen Önem Kısaca Açıklaması

    İslam Dininde Akıl ve Bilime Verilen Önem

    Kur’an-ı Kerim ve Peygamber Efendimiz (s.a.v.) sünnetinde aklın kullanılması ve bilimsel çalışmaların yapılması teşvik edilmektedir. Konuyla ilgili ayetler incelendiğinde; insanların, hayvanların ve evrendeki her şeyin yaratılışı hakkında düşünmenin öneminin vurgulandığı görülür. İnsanlara ilk mesajını “Oku” emri ile veren Allah Teala ardından “Kalemle yazmayı öğretti.” ayetiyle bilimsel çalışmaların başlangıcı olan araştırmayı yazmanın önemiyle vurgulamıştır.

    Bu konuyla ilgili diğer bir ayeti kerimede ise şöyle buyrulmaktadır: “Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelişinde, insanlara yarar sağlayacak şeylerle denizde seyreden gemilerde, Allah’ın gökyüzünden indirip kendisiyle ölmüş toprağı dirilttiği yağmurda, yeryüzünde her çeşit canlıyı yaymasında, rüzgârları ve gökle yer arasındaki emre amade bulutları evirip çevirmesinde elbette düşünen bir topluluk için deliller vardır.”

    İslam dininde bilgiye, bilim e ve özellikle ilim adamlarına önem verilerek ilime teşvik edilir. Kur’an-ı Kerim’de “...De ki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, ancak akıl sahipleri bunu hakkıyla düşünür.” buyrularak ilim sahiplerinin Allah katındaki değerine vurgu yapılmıştır.