Önemli Günler Hicri Yılbaşı, Muharrem Ayı Başlangıcı ve Önemin Nedir?

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Demet tarafından 10 Eyl 2018 tarihinde açılan konu

 1. Hicri Yılbaşı, Muharrem Ayı Başlangıcı ve Önemin Nedir?


  hicri yılbaşı 1.png
  HİCRİ YILBAŞI GECESİ VE MUHARREM AYI

  Yarın 1440 Hicrî kamerî senenin ilk ayı olan Muharrem ayının 1. günü, yani, Hicrî kamerî yılbaşıdır. Müslümânlann şemsî yılbaşı gecesi ise, Eylül ayının 20. gecesidir.

  Muharrem ayı Kur’ân-ı kerîmde kıymet verilen 4 aydan biridir. Muharrem ayının birinci günü Müslimânların kamerî senesinin, birinci günüdür. Kâfirler, kendi yılbaşıları olan Ocak ayının birinci gecesinde, noel baba yapıyorlar. Güyâ Hıristiyan dîninin emretdiği küfrleri işliyorlar. Bu gecede tapınıyorlar. Hicrî Kamerî Takvimde; Hz. Muhammet ( s.a.v) Mekke’den Medine’ye hicret ettiği sene, başlangıç kabul edilir. Hicretten 70 gün önce, Muharrem ayının 1'i olan ilk Kamerî sene başı, milâdi 622 yılının Temmuz ayının. 16 gününe rastlayan Cuma günü idi.

  Müslümanlar yılbaşı gecelerinde ve günlerinde müsâfaha ederek. telefonla, mesajla veya mektup yazarak tebrikleşirler. Birbirlerini ziyâret eder ve hediye şiirler. Yılbaşını dergi ve gazete ilanlarıyla kutlarlar. Yeni yılın, birbirlerine ve bütün Müslüman alemi için bereketli olması için duâ ederler. Büyükleri, akrabayı, âlimleri evinde ziyâret edip duâlarını alırlar. Bugün de, bayram gibi temiz giyinip, fakirlere sadaka verirler.Muharrem ayının ilk 10 günü ve gecesi, mübârek gün ve geceler nedendir.