Gazanfer Bilge yi katbettik

'Spor Gündemi' forumunda By_TuaL tarafından 21 Nis 2008 tarihinde açılan konu

 1. GAZANFER BİLGE

  Uzun süredir karaciğer kanseri olan ve ileri derecede sarılık teşhisiyle hastaneye kaldırılan Gazanfer Bilge, vefat etti.

  Dünya ve olimpiyat şampiyonu güreşçi Gazanfer Bilge, hayatını kaybetti. Karaciğer rahatsızlığı nedeniyle Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi’nde tedavi gören Bilge, 85 yaşında hayata gözlerini kapadı.
  Gazanfer Bilge’nin cenazesi, 23 Nisan Çarşamba günü Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Kocaeli’nin Karamürsel İlçesi’ne bağlı Dereköy Beldesi’ne götürülecek. Burada yapılacak törenin ardından toprağa verilecek.

  Gazanfer Bilge 1923 Yılında Karamürsel’de dünyaya geldi. 17 yaşında güreşe başladı. 1946 yılı Stockholm İSVEÇ de Serbest stil 62 Kg da Avrupa da 1. 1948 yılı Londra Olimpiyatlarında Serbest stil 62 Kg da 1. 1953’ de güreşi bıraktı. Ticaret’le uğraşan Bilge Karamürsel’e büyük bir spor okulu açtı. 50 yıldır Yıldız Bilge’yle evli olan Bilge bir çocuk babasıydı.

  [​IMG]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 12 May 2013
 2. Allah toprağında dinlendirsin bütün sevdiklerine sabır versin:)
  paylaşımın için teşekkürler Tual
   
 3. Allah rahmet eylesin:) kederli ailesinede sabırlar versin
   
 4. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun
   
 5. TOPTAN: DÜNYA ÇAPINDAYDI, ÖRNEKTİ

  TBMM Başkanı Köksal Toptan, TBMM Üstün Hizmet Ödülü alan Bilge’nin vefatı nedeniyle, bir mesaj yayınladı. Toptan, Bilge’nin “adını Türk spor tarihine altın harflerle yazdırdığını ve Türkiye’nin tanıtımını dünya çapında yapan örnek bir sporcu” olduğunu belirtti ve şunları ifade etti:

  “İlk olimpiyat madalyamızı alarak Türk spor tarihine adını altın harflerle yazdıran Gazanfer Bilge, Türkiye’nin tanıtımını dünya çapında yapan örnek bir sporcuydu. Gönül verdiği ata sporumuz güreşe çok önemli katkılarda bulunan merhum Bilge, uluslararası şampiyonalarda bayrağımızı defalarca göndere çektirerek Türkiye’yi gururlandırmıştı. Sporda kazandığı başarıların yanında hayırseverliği ile de tanınan merhum Bilge, 2007 yılında TBMM Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görülmüştü. Büyük milletimizin gönlünde seçkin bir yer edinen Gazanfer Bilge’yi asla unutmayacağız. Yakalandığı amansız hastalık nedeniyle hayata gözlerini kapayan efsanevi güreşçimiz Gazanfer Bilge’ye Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına, sevenlerine ve tüm milletimize başsağlığı diliyorum
  not alıntıdır

  allah rahmet eylesin toprağı bol olsun
   
 6. Allah rahmet etsin mekanı cennet olsun :)
   
 7. [​IMG]

  GAZANFER BiLGE "YAPTIĞIM ESERLER SAYESİNDE CENNETİN YOLUNU BULDUM"

  Karamürsel´de Hukukçu ismail Bey ve Nazire Hanım´ın oğlu olarak dünyaya geldi. Sadece 5 dersliği bulunan Karamürsel´in tek ilkokulunda okudu. Geçim sıkıntısı nedeniyle okul ve iş arasında tercih yapmak zorunda kaldı. Yılmadı kendini yetiştirdi. Güreşte genç yaşta Avrupa ve Olimpiyat şampiyonu oldu. Uluslararası müsabakalarda Türkiye´ye ilk madalyaları o getirdi. Türkiye´nin sayılı vergi rekortmenleri arasına girdi. Yaptığı hayırlar ve hizmetler nedeniyle 2. Cumhurbaşkanı ısmet ınönü, 6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından “Üstün Hizmet Madalyası” ile ödüllendirilen tek sporcu oldu. Güreş tarihine ismi “tuş kralı” olarak geçti. Zengin olduktan sonra doğduğu toprakları unutmadı, dağına taşına ismini yazdırdı. Son olarak Olimpiyat Komitesi tarafından “Dünya Fair Play şeref Ödülü´ne” layık görülen ilk Türk oldu. Tüm zamanların rekorlarını alt-üst eden bu kişi Avrupa ve olimpiyat şampiyonu milli güreşçi Gazanfer Bilge.


  Bilge'ye Allahtan rahmet sevenlerine ve ailesine başsağlığı diliyoruz, mekanı Cennet olsun :)
   
 8. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun :)