Farklı ve ilginç bilgiler

'Sağlık Rehberi' forumunda Belinay tarafından 20 Nis 2008 tarihinde açılan konu

 1. Beyindeki Sinir Hücreleri Kendilerini Yenileme Yetisinden Yoksun mu
  [​IMG]


  Beyindeki sinir hücrelerinin kendilerini yenileyebilme yetisinden yoksun olduklarını gösteren çalışmaların öncüsü 1960'larda yaptığı çalışmalarla ismini duyuran bir sinir bilimci: Dr. Pasko Rakic. Nitekim felç ya da diğer beyin zedelenmelerinde hastaların kaybettikleri konuşma ve yürüme gibi yetileri daha sonradan tekrar edinememeleri de bu bulguları destekler nitelikte. Ancak başlangıcı 1965 yılında sıçanlar üzerinde yapılan deneylere dayanan ve son yıllarda hız kazanan bir takım çalışmalar, beyindeki bazı bölgelerde sinir hücrelerinin yenilenebildiğini gösteriyor. Özellikle de belleksel işlevleri olan hippokampüs bölgesi ile makaklar üzerinde çalışılan üst düzey bilişsel işlemlerden sorumlu ve evrimsel gelişimde son sırada yer alan düşünme, koklama ve duyma ile ilişkili korteks bölgelerinin kök hücreler sayesinde sinirsel yönden yenilenebildikleri bulgular arasında. Ancak bilim insanları, bu çalışma sonuçlarının Alzheimer ya da Parkinson gibi sinir hücreleri kaybı içeren bir takım hastalıkların tedavisinde kullanılabilmesi için klinik ve uygulamaya yönelik daha çok çalışma yapılması gerektiğini söylüyorlar.

  |
   
 2. Alzheimer çok sıkça duyduğumuz beyin hastalıklarından.umarım bu hastalıkta en kısa zamanda gelişmeler kaydedilir. emeğine sağlık BELİNAY:f118:
   
 3. Tıpta sürekli gelişmelere ayak uyduruyor umarım tüm çaresiz dertlere en yakın zamanda çözüm bulunur..
   
 4. Bilgi ve paylaşım için teşekkürler Belinay
  Dilerim Tıp çare bulamadığı hastalık kalmaz.
   
 5. paylaşımatşk tıp bir anönce bu hastalıklara çare bulmalı
   
 6. Paylaşımınız için teşekkürler Belinay..:f40:
   
 7. Birkaç yıl sonra dilerim birçok hastalığa çare bulunur...Teşekkürler Belinay :f40:
   
 8. İnşallah Allahında izni ile tıp dünyası çare bekleyen hastalara derman olurlar:)

  emeğine sağlık Belinay paylaşımın için teşekkürler:f9:
   
 9. bütün hastalara acil şifalar apyalaşımn için sağol
   
 10. [TABLE="width:80%;background-image:url('https://www.forumdas.com/images/toolbox/backgrounds/22.gif');border:4px ridge darkblue;"][CELL="filter:;"] Paylaşım ve Bilgi İçin Teşekürler Belinay [/ALIGN][/CELL][/TABLE][/ALIGN]:f118: :)