Basketbol nedir kısaca

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda DiScOvErEr tarafından 27 May 2008 tarihinde açılan konu

 1. Basketbol, beşer kişilik takımlar hâlinde elle ve topla oynanan, yüksekliği 3,05 metre olan pota adı verilen çemberden geçirerek kazanmaya çalışılan takım oyunudur. Tüm dünyada popüler olan bir spor türüdür. İlk olarak 1891 yılında James Naismith tarafından oynatılmıştır. James Naismith’in basketbolu Mayas kabilesinin tlahiotenie oyunundan esinlendiği düşünülmektedir.

  Basketbol, ABD’nin Massachusetts eyaletinde, Springfield Genç Erkekler Birliği (YMCA) Eğitim Okulu’nda beden eğitimi öğretmeni olan James Naismith tarafından 1891′de yapılmıştır. Atlet ve beyzbolculara kış antremanı yaptırmak amacıyla geliştirilen bu oyunda amaç, tahtadan yapılmış sepetlere topun sokulmasıydı. İlk oynayış şeklinde, 7 kişilik iki takım arasında 20′şer dakikalık üç devre üzerinden oynanmıştır. Oyunun asıl hedefini sepetler oluşturduğundan, Dr. Naismitih tarafından bu oyuna “sepet topu” anlamına gelen basketbol adı verilmiştir.


  basketball resimleri

  basketbol-.jpg
  basketbol.jpg basketbol-1.jpg basketbol-2.jpg basketbol-3.jpg basketbol-4.jpg basketbol-5.jpg basketbol-6.jpg basketboll.jpg

   
 2. emeğine sağlık disco paylaşım için teşekkürler ama asıl basketbolcu burda ateş çemberinden geçen oluyor demi:f40:
   
 3. Çok güzel resimler..:f40: Teşekkürler Discoverer..
   
 4. ateşten atlayan çok ilginç teşekkürler