Atilla İlhan Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

'Biyografi' forumunda DiScOvErEr tarafından 14 May 2008 tarihinde açılan konu

 1. Atilla İlhan, 1925 yılında İzmir'de dünyaya geldi. Babasının işinden dolayı İlk ve orta öğrenimini farklı okullarda tamamladı. Henüz 16 yaşındayken Nazım Hikmet'in şiirleriyle yakalanmasından dolayı hapse girdi. Eğitim hayatına bir süre ara vermek zorunda kaldı. Lise öğrenimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne kaydoldu.

  Üniversite yıllarında çeşitli dergilerde şiirleri yayımlandı. 1948 yılında Paris'e giden İlhan'ın burada yaptığı gözlemler eserlerini önemli ölçüde etkilemiştir. Bir süre boyunca Paris ile Türkiye arasında gidip gelmiştir. Daha sonra Türkiye'ye dönen İlhan, Vatan gazetesinde yazmaya başladı. Gazetecilik hayatını sırasıyla Demokrat İzmir, Milliyet, Güneş, Meydan ve Cumhuriyet gazetelerinde sürdürdü. Bu sırada senaryo yazarlığı da yapmıştır. Atilla İlhan, 2005 yılında hayatını kaybetti.

  Atilla İlhan, Garip Akımı ve İkinci Yeni şiirine karşı çıkmış ve Maviciler adıyla tanınan toplumcu gerçekçi bir şiir akımını başlatmıştır. Şiirlerinde zengin bir hayal gücüne, lirik bir söyleyişe ve destansı bir anlatıma sahiptir. Çok yönlü bir sanatçı olan İlhan, edebiyatın birçok türünde eser vermiştir.

  atllailhan.jpg

  ATİLLA İLHAN'IN ESERLERİNDEN BAZILARI

  Romanları
  Sokaktaki Adam
  Zenciler Birbirine Benzemez
  Aynanın İçindekiler
  Kurtlar Sofrası
  Sırtlan Payı
  Bıçağın Ucu

  Şiirleri
  Duvar
  Sisler Bulvarı
  Yağmur Kaçağı
  Ben Sana Mecburum
  Bela Çiçeği
  Yasak Sevişmek

  Deneme-Anı
  Abbas Yolcu