Atatürk Namaz Kilan Subaya Ne Dedi?

'Güncel Bilgiler' forumunda MeseleMM tarafından 7 May 2008 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk namaz kılan subaya ne dedi?

  [​IMG]


  Mustafa Kemal Atatürk'ün, namaz kılan yüksek rütbeli bir subayı ihbar eden milletvekilinin trenden indirilmesini istediği ortaya çıktı.

  Atatürk, aynı milletvekilinin tekrar seçilmesini de engellemiş. Bu olayı aktaran Dumlupınar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Sarıkoyuncu, Atatürk'ün, gammazcı vekil hakkında, "Bu adam namaz kılmayı kendi aklınca suç görüyor." dediğini söylüyor.

  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı aylık Diyanet dergisinin nisan sayısında 'Atatürk, Din ve Din Adamları' konusu işlendi. Atatürk'ün din konusundaki düşünceleri ve uygulamaları, resmî dairelerde namaz kılanları ve bu kurumlarda mescit bulunduğunu gammazlayanlara en güzel cevabı veriyor. Dosyayı hazırlayan Prof. Dr. Ali Sarıkoyuncu, Atatürk'ün din ve lâiklik hakkındaki görüşlerinin 'en az bilinen ve en çok istismar edilen' yönü olduğunu söylüyor. Sarıkoyuncu, "Özellikle 'lâiklik' konusunda pek çok çalışma vardır. Fakat bunların çoğu incelendiğinde görülecektir ki, ya Atatürk'ün din ile ilgili sözlerini aktarmakla yetinilmiş ya da onun lâiklik anlayışında din ve din adamlarına yer verilmemiştir." değerlendirmesini yapıyor.

  Atatürk'ün dini tomlumsal hayattan çıkarmak ya da dinin özüne dokunmak gibi bir amacının olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Ali Sarıkoyuncu, Mustafa Kemal'in hurafelere ve din istismarına karşı olduğunu şu sözlerle anlatıyor: "Bu da din düşmanlığı değildir; gerçek dindarlıktır. Bu sebeple lâiklik asla dinsizlik olmadığı gibi, Atatürk de dinsiz değildir."

  Yazıda Atatürk'ün din adamlarına ve dinî vecibelerini yerine getirenlere karşı son derece saygılı olduğu yaşanmış bir örnekle anlatılıyor. Prof. Dr. Sarıkoyuncu'nun anlattığına göre olay şöyle gerçekleşiyor: Atatürk, 1930 yılında Fevzi Çakmak'la birlikte trenle yurt gezisine çıkar. Kompartımanında ülke sorunlarını konuşurlarken bir milletvekili içeri girip, Atatürk'ün kulağına bir şeyler söyler. Atatürk'ün kaşları çatılır, Fevzi Paşa'ya dönerek, "Paşam, lütfen beni takip ediniz, arkadaşlar bir haber getirdi, inceleyelim." der. Hep birlikte diğer vagona geçtiklerinde yüksek rütbeli bir subayın kanepe üzerinde namaz kıldığını görürler. Atatürk, mareşale dönerek şöyle der: "Paşam, bu adamın (gammazcıyı işaret ediyor) biraz evvel kulağıma gizli bir şeyler söylediğini gördünüz. Bu adam muhafız kıtasına mensup yüksek rütbeli bir subayın namaz kıldığını gammazladı. Bu adam namaz kılmayı kendi aklınca suç görüyor. Durumu size göstermek için buraya kadar zahmet ettim." Atatürk ilk istasyonda milletvekilini trenden indirir ve gelecek dönem milletvekili seçilmesini de engeller.
   
 2. Atatürk gerekeni en güzeliyle yapmış :f63:

  Emeğine sağlık Meselem
   
 3. doğru olanda buydu ama gelde şimdikilere anlat bilgin için teşekkürler
   
 4. Atatürk'ün dine inanmadığını düşünenler için çok güzel bir örnek..

  :f118: :f118:

  Teşekkürler Meselemm..
   
 5. lâiklik asla dinsizlik olmadığı gibi, Atatürk de dinsiz değildir
  emeğine sağlık MESELEMM:f118:
   
 6. elbetteki laiklik dinsizlik demek değildir

  Teşekkürler Meselem güzel paylaşım için :f9:
   
 7. :f40: çok güzel bir tespit şimdi bunu cüppeli ahmet hoca ya anlatın anlama kabiliyeti varsa
   
 8. bilgi ve paylaşım için teşekürler meselemm :f118:
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 May 2008
 9. ulu önder atatürk ne güzel demiş
   
 10. Bencede Atatürk gerekeni en iyi şekilde yapmış :f40:

  Paylaşıma tşkler MESELEMM emeğinize sağlık :f9:
   
 11. Ulu önder Atatürk gerekeni en güzel şekilde yapmış. Bu tür olaylar günümüze öyle yanlış aktarılıyor ki,toplumun görüş ve düşünceleri bile değiştiriyor. Oysa gerçeği okuyup araştırmak bu kadar mı zor? Günümüzinsanları bunu mutlaka okumalı diyorum.
  Paylaşım için teşekkürler meselem :f40:
   
 12. itiraz edenlere mutlaka bir isbat..
  aslında söylenecek söz çok ama......:f19:

  Mevlana Celaleddin Rumi, şöyle demiş;
  Çok insan gördüm üzerinde elbise yok;
  Çok elbise gördüm içinde insan yok...

  faydalı bir paylaşımdı teşekkürler:f40:
   
 13. Atatürk'ü kötü tanıtmak için ellerinden geleni yapıyorlar ama gerçeği araştırınca Atatürk'ün yanlış yapmadığını görüyoruz.

  Paylaşımın için saol Meselem...