Aşkın simgesi kalbin oluşumu

'Resimli Konular' forumunda DiScOvErEr tarafından 20 May 2008 tarihinde açılan konu

 1. Dünyanın her yerinde ders sıralarının duvarların bankların ağaçların üstüne milyonlarca kalp işareti kazındı. Hepsinin içinden iki ucunda iki baş harf olan bir ok geçiyor. Aslında insanoğlutam 12 bin yıldır aşık olup sağa sola kalp resimleri çizip duruyor. İlk kez Güney Fransa'da mağara duvarlarına çizilen kalp resmi günümüzde de 'en temiz duyguları' ifade etmeye devam ediyor. Kalp sembolünün ayrılmaz parçası olan ok da Ortaçağ'da ortaya çıkmış.
  Kalp Sağlığı Vakfı Başkanı olan Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu'nun (52) yaptığı araştırmaya göre kalp resmi hemen her çağda ve dünyanın her yerinde aşkın sembolü. Aşkını duvarlara kazıyan ilk romantikler Fransa'nın güneyinde yaşamış olan Cro-Magnonlar. Son buzul çağından önce (M.Ö. 10000-8000) yaşamış olan ve avcılıkla geçinen bu mağara adamları kalbin hayatın ve canlılığın devamını sağlayan en önemli organ olduğunu keşfettiler. Cro-Magnonlardan kalan mağara resimlerinde günümüzdekine çok benzer kalp figürleri görülüyor.
  En eski bulgulardan biri de Kuzey Afrika'da M.Ö. 700'de kurulan Cyrene şehir devletinin hikayesinde saklı. Günümüzde Libya sınırları içinde kalan Cyrene burada yetişen çok değerli 'Silphium' bitkisi sebebiyle o dönemin en önemli ticaret merkezi haline gelmişti. Çünkü Silphiumerkekler için çok güçlü bir afrodizyak etki gösterirken kadınlar doğum kontrolü için kullanıyordu. Silphium bitkisi o kadar değerliydi ki Cyrene paraları üzerinde resmedilmişti. Bu bir kalp şekliydi ve kalp ile sevgi arasındaki ilişkinin en önemli örneğini oluşturdu.
  Eski Mısır'da kalp ruhun ve vicdanın merkezi olarak kabul edildi. Ölümden sonra bütün organlar vücuttan çıkarılırken sadece kalp yerinde bırakıldı. Çünkü ölümden sonra kalbin adalet tanrısı Maat'ın huzurunda hesap verdiğine inanılıyordu. Eski Yunanlılar ruhun kalbin içinde yerleştiğine inanıyordu. Kalbin kan pompalama fonksiyonun farkında olan Hipokrat ve Aristo kalbin aynı zamanda duygu ve düşünce yeteneklerinin de merkezi olduğunu düşünüyordu. Şarap ve zevk tanrısı Dionisos'un başında yapraklardan oluşan kalp şeklinde bir çelenkle tasvir edildiği bir anfora Yunanlılar'ın kalp zevk ve mutluluk arasında kurdukları ilişkiyi ortaya koyuyor.
  Bugün bildiğimiz simetrik kalp sembolü ise Ortaçağ'da popüler olmaya başladı. 13. yüzyıldakadınların güven ve inancını kazanmış İsveç Kralı Magnus Ladulas'ın kolunun üzerinde bir kalp işareti yer alırdı. 1400'lerden kalma 'Kalbin Sunuluşu' isimli Fransız duvar halısında erkeklerinaşık oldukları kadınlara bağlılıkları kalplerini sunarken tasvir edildi. Yine o dönemden beri kullanılan iskambil kartlarında kırmızı kalp en değerli kağıt grubu oldu.
  kalp3.jpg

  kalp1.jpg

  kalp2.jpg
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Haz 2014
  By_TuaL ve Oylesine bunu beğendi.
 2. güzel grafikler iyi anlatmışın
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Haz 2014
 3. Emeğinize sağlık güzel bir çalışma...
   
 4. Emeğinize sağlık DİSCO aşk'ı çok güzel anlatmışsınız :f196:
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Haz 2014
 5. Aşkı çok güzel anlatmışsınız.. Hemde forumdaslar.com imzalı valla :f196:

  Çok güzel paylaşım.. Ellerinize saglık Discoverer
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Haz 2014
 6. çok ilginç teşekkürler
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Haz 2014
 7. Teşekkürler ilginç vede güzeldi teşekkürler...
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Haz 2014
 8. Aşkın Grafiği tek kelime ile harikaaa
  Tebrikler Discoverer +Rep
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Haz 2014
 9. çok güzel bir anlatım emeğine sağlık DİSCOVERER:f9:
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Haz 2014
 10. ilginçti tşk paylaşıma:)
   
 11. İlginç paylaşım için teşekkürler..
   
 12. Mrb Ben Ezgi Bu Site çok Güzel Ve De Ben Bu Siteye üye Oldum
   
 13. Gerçekten harika anlatım, bilimsel yani:f63:
  tebrikler Disco rep veresim geldi, işin içinde mantık var :f196:gerçi aşkta mantık aranmaz ama.....:f106:
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Haz 2014