Bilgi 15 temmuzdan kısa kısa notlar

'Güncel Bilgiler' forumunda Demet tarafından 20 Tem 2018 tarihinde açılan konu

1. 15 Temmuz Darbe gecesinden kısa kısa notlar

15 temmuz.jpg
    15 Temmuz Gecesi Yaşanan kısa bilgiler

-Başbakan; “Bu bir kalkışma girişimidir ve bunu yapanlar en ağır,bedeli ödeyeceklerdir.

-Ülkenin Cumhurbaşkanı olarak; tüm milletimizi meydanlara, havaalanlarına davet ediyorum!”

- O akşam komutanı Halis Demir’e; “Bunun sonunda şehadet var!” dediğinde Başım üstüne deyip tetiği çekiyor.

- Özel Hareket Daire Başkanı: “O gece 44 şehit verdik. Kandil’e atmaya kıyamadıkları, Iazer güdümlü MK -84 tipindeki bombaları bize attılar.

-Akıncı Üssü yakınlarında uçakların kalkmaması için saman yakan köylüye sonradan; "Parasını verelim" denince derki; Biz bu samanı -Allah için yaktık para için değil...

-16 Ameliyat olan 60 yaşındaki Mustafa Zarova, baygın getirilen ilk ameliyatı sonunda kendine gelince sorar; Devlet yıkıldı mı?

(Cumhurbaşkanı)
    Başaramayacaksınız,
    Milletimizi bölemeyeceksiniz!
    Bayrağımızı indiremeyeceksiniz!
    Ezanlarımızı susturamayacaksınız!
    Vatanımızı parçalayamayacaksınız!
    Devletimizi yıkamayacaksınız!
    Ülkeye diz çöktüremeyeceksiniz!

-Havaalanından baba 3 oğluna telefon ediyor: “Sizi ben bu günler için büyüttüm, hadi gelin!.

- Abdülhamid’i tahttan indiriyorlarmış ben kurtarmak için saraya gidiyorum..!

-"Oğlum, abtestini al, sende sokağa çık Ya şehit ol, ya gazi!"

-Menderes’in Çerçeveli resmi ile Boğaz Köprüsüne doğru koşan adam şöyle bağırır; Menderes’i aldınız, Özalı aldınız... Reis’i vermeyeceğiz!.

-Tankın sol ön paletinin altına yatan Metin Doğan cesur adam öyle bağım: “Ben Türk askeriyim siz kimin askerisiniz"?

- Sabri Unal, o gece bir tankın paletlerinin altına yatıp sağlam çıkınca, tereddütsüz ikinci tankın altına yatıp, kolu ezilen bir
    kahraman...

-Bir bakan, Meclis bombalanırken; “Başkan! Bizim yapacağımız şey, burada ölmektir!” diye sığınaklara inmeyi reddediyor.

- Selâ okunmaya başlanınca sinirlenen cuntacılar, minâreye ve hoparlöre ateş ettiler. .

- Hain bir komutan askerlere diyor ki: selâ okuyan hocanın dilini kesip bana getirin!..”

-Kalkışanların hastanesine gelen yaralılara: “Kimin için yaralandıysanız oraya gidin!” deniyor. .

-Başkan havaalanında sığınağa inmek yerine, Allaha sığınıor. Bir seccade istiyor,FETÖ'ye diz çökmek yerine Allaha egğiliyor
    sadece ona secde ediyor. .

-İsyancılar; 8.000 asker, 37 : uçak, 37 helikopter. 74 tank. 246 zırhlı araç :4.000 e yakın hafif sillah kullandı...
    O gün bilinen 249 kışı şehit ve 2183 kişi gâzi oldu