Yeşilay kaç yılında kuruldu ?

Konusu 'Soru Çözüm' kategorisindedir ve Nalan tarafından 5 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. Nalan

  Nalan Editör


  yesilay kac yılında kuruldu?
  yesil ay kac yılında doğdu ve kim kurdu ?

  Alkollü içkilerin, uyuşturucu maddelerin ve tütünün (sigaranın) zararlarından insanları korumak amacı ile 5 Mart 1920 tarihinde ‘YEŞİLAY” kuruldu. İlk kurulduğunda adı “Hilali Ahdar Derneği” idi. Hilal, ay; ahdar, yeşil anlamındadır. Çok eski bir kuruluş olan Yeşilay’a üye olanlar içki, sigara ve uyuşturucu kullanmazlar.
  Kanunlarca üretilmesi, satılması, kullanılması yasak olan esrar, afyon, kokoin, LSD gibi maddeler uyuşturucu maddelerdir. Uyuşturucu maddeleri kullananların en başta sinir sistemleri ve beyin hücreleri zarar görür. Kısa zamanda alışkanlık meydana getirir. Bu zehirli maddeleri kullananlar toplumda sevilmeyen, tembel kişilerdir. Uyuşturucu bulmak, almak ve kullanmak için ahlaksızlık, hırsızlık yapmayı, cinayet işlemeyi göze alırlar. Her geçen gün bozulan sağlıkları ile felçli bir insan ya da sahipsiz bir ölü olarak son bulan bu kötü olaydan insanları korumada Yeşilay, büyük görevler ve sorumluluklar yüklenmiştir. Aynı zamanda devlet kuruluşlarına da yardımcı olmaktadır.
  Uyuşturucu kullananları, satanları gördüğümüz an emniyet kuruluşlarına hemen haber vermek insanlık ve vatandaşlık görevimizdir. Devlet, Yeşilay ve millet el ele verdikçe bu kötü davranışlar son bulacaktır.
  Yeşilay, insanların sağlığına ve kesesine büyük zararı olan alkollü içkiler (rakı, şarap, votka, viski vs.) ile sigara alışkanlığının önüne geçmek için çalışmalar yapar. Yeni neslin sağlıklı yetişmesi için içki ve sigaradan uzak olmalarını sağlamaya çalışır. Kullananların bırakmaları için her türlü yardımı yapar.
  Her yıl 1 – 7 Mart günleri arasında haftayı “YEŞİLAY HAFTASI” olarak kutlarız. Bu hafta boyunca radyo, televizyon ve gazeteler, Yeşilay’ın anlam ve önemini belirten yayınlar yaparlar. Yeşilay Derneği konuşmalar yapar. Bu konuda halkın desteğini ister.
   

 2. Sibel

  Sibel Üye

  Türkiye Yeşilay Cemiyeti 5 Mart 1920'de kuruldu.

  Yeşilay, 1920’de İngiliz işgal güçlerinin İstanbul Limanı’na gemilerle getirdiği binlerce kasa alkollü içkiyi gençlerimize bedava dağıtıp onları zehirlemesine, işgale karşı direnişi kırarak özgürlüklerini ve onurlarını ellerinden almak istemelerine karşı alkollü içkilerle mücadele amacıyla dönemin Şeyhülislam’ı İbrahim Haydarizade’nin himayesinde Dr. Mazhar Osman Uzman ve arkadaşları tarafından Padişahın izniyle 5 Mart 1920’de İstanbul’da "Hilal-i Ahdar" adıyla kurulmuştur. Yeşilay’ın kurulduğu 1 - 7 Mart tarihleri ülkemizde Yeşilay haftası olarak kutlanmaktadır.

  "Hilal-i Ahdar" ismi daha sonra "Yeşil Hilal" ve "Yeşilay" olarak değiştirilmiş, 1934 yılında Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı, İsmet İnönü’nün Başbakanlığında Bakanlar Kurulu kararıyla Yeşilay’a “kamuya yararlı dernek statüsü” verilmiştir.

  Kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay’ın da tüzüğünde çalışma alanları çeşitlenmiş, alkolden sonra sigara, uyuşturucu, kumar, fuhuş, ve yakın tarihte teknoloji bağımlılığı Yeşilay’ın mücadele alanına dahil olmuştur.
   

 3. Misafir

  Misafir Ziyaretçi

  lütfen söyleyin
   

 4. Misafir

  Misafir Ziyaretçi

  19 Eylül 1934 Yılında Kurulmuştur.!.!.
  Bir Teşekkür Ederseniz Sevinirim... sevilionuzzzzzzzzzzzzzzzzz
   

 5. Misafir

  Misafir Ziyaretçi

  peki kim tarafından neden kurulmuştur?
   

 6. Misafir

  Misafir Ziyaretçi

  19 Eylül 1934 yılında kurulmuştur.İçki alkol sigara gibi kötü davranışları önlemek amacıyla kurulmuştur.
   

 7. Misafir

  Misafir Ziyaretçi

  sigara alkol içki gibi davranışları önlemek amaçlı kurulmuştur.
   

 8. Misafir

  Misafir Ziyaretçi

  19 Eylül 1934
   

Sayfayı Paylaş