Ülkemizde Hidroelektrik Santralleri

Konusu 'Güncel Bilgiler' forumundadır ve Sezen tarafından 6 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. Sezen Üye

Ülkemizde Hidroelektrik Santralleri,

Güzel ülkemizin güzel bölgesi olan Karadeniz açısından ele alınması gereken sorunlardan birisi Doğu Karadeniz Bölgesindeki Fırtına Vadisinde 1998 yılında temeli atılan ve 1996’dan beri Çamlıhemşin’in değişmez gündemini oluşturan Dilek Güroluk Hidroelektrik Santralidir.Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından yeryüzünde korunması gereken 200 ekolojik bölge arasında yer alan Doğu Karadeniz’in cennet köşelerinden Fırtına Vadisi katliama sahne oluyor.Türkiye florasının %28’ini oluşturan yaklaşık 2500 endemik türün , gür ormanların , kaplıcaların , Çamlıhemşinlilerin yüzyıl önce Rusya’da çalışarak yaptırdığı taş konakların, tarihi eserlerin ve yeşilin 27 farklı tonunun mevcut olduğu Fırtına Vadisi’ni kaybetmek üzereyiz.

Çamlıhemşinliler bu santralin fazla faydası olmamakla beraber, inşaat süresince 535 ton dinamitin patlatılarak yeraltında 20km uzunluğunda tünellerin açılmasının ve bunun için 56 bin ağacın kesilmesinin 1. derece heyelan bölgesi olan yörede felaketlere yol açacağını haykırıyor ve dava üstüne dava açıyor.Doğal Hayatı Koruma Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gibi sivil toplum kuruluşları da desteklerinden mahrum bırakmıyor. Yasalar bile çiğnenerek sit alanı ilan edilen yerde santral için yol çalışması yapılıyor.Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu santralin yapılmasına flora ve faunanın sayısal olarak azaltılmaması şartı ile karar verdi ancak ağaçlar kesildi bile…

Bunca servetin varolduğu Fırtına Vadisini Türkiye elektriğinin yalnızca % 2’sini karşılamak ve yılda ortalama 592,7 GW saat dolayında enerji üretmek için katletmeye değer mi? Projenin ekonomik ömrü ise 20 ya da 25 yıl…

HİDROELEKTRİK SANTRALİNİNİN ÖZELLİKLERİ

Bu santralin özellikleri iki alt başlık halinde incelenebilir: Teknik ve İşletim

Santralin Teknik Özellikleri: Dilek Güroluk Santrali Projesi , Hemşin , Palovit ve Hala dereleri üzerinde üç adet su çevirme ve yönlendirme yapısı ve bunlardan gelecek olan suyu santrale taşıyacak olan iletim tünellerinden oluşmaktadır. Santral Projesi üç adet regülatör , iletim tünelleri ve Hidroelektrik Santralinden oluşmaktadır.