Türkçe İle İlgili Güzel Sözler

Konusu 'En Güzel Sözler' forumundadır ve YAREN tarafından 17 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. YAREN Üye

Türkçemiz İle İlgili Güzel Sözler

“Türk Dili, Türk Milletinin kalbidir; beynidir.”
    Mustafa Kemal Atatürk

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”
    Mustafa Kemal Atatürk

“Türklüğün vicdanı bir
    Dini bir, imanı bir;
    Fakat hepsi ayrılır
    Olmazsa lisanı bir.”
    Ziya Gökalp

“Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması milli hissin inkişafında başlıca müessesedir. Türk Dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki bu dil; şuurla işlensin.”
    Mustafa Kemal Atatürk

“…Anadili Türkçe olan bir kişinin kısa cümlelerle düşündüğü, konuşma anında ise bu kısa cümleleri çeşitli yollarla birbirine bağlayarak karmaşık yapılar kurduğu görüşündeyim. Bu “cümle bağlama eğilimi” bazı konuşurlarda zayıf, bazılarında ise adeta bir hastalık derecesinde güçlü olabilir. Bu son durumda ortaya çıkan dilsel yapılar, insan zihninin üstün olanaklarını en güzel şekilde yansıtıyor. Farklı dil gruplarına ait birçok dili incelediğim halde şimdiye kadar hiçbir dilde beni Türkçe’deki karmaşık cümle yapıları kadar büyüleyen bir yapıya rastlamadığımı söyleyebilirim. Biraz duygusal olmama izin verirseniz, bazen kendime “keşke Chomsky de gençliğinde Türkçe öğrenmiş olsaydı… “, diyorum. Eminim o zaman çağdaş dilbilim İngilizce’ye göre değil, Türkçe’ye göre şekillenmiş olurdu…”
    Türkçe Hakkındaki Görüşlerim – Johan Vandewalle

“Bugünden sonra divanda, dergâhta, barigahta, mecliste, meydanda, Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır.”
    1277 Karamanoğlu Mehmet Bey

2. etkimsin Üye

Cevap: Türkçe İle İlgili Güzel Sözler

slm yaren nasılsın ya bişey soracam ben neden radyoya giremiyorum radyoyu tıkladığım zaman
    Stream is not available alttada büyük harflede flatcast yazıyo ama hiç bi şekilde açmıyo radyoyu :(:(

3. YAREN Üye

Bağlantımın düşüklüğü nedeniyle Radyoyu kapamak zorunda kaldım.Bir başka yayınıma beklerim.:f40:

4. etkimsin Üye

dün akşamda o yüzdenmi aniden cıktım radyodan bu sebepden dolayımı acaba:oops:

5. YAREN Üye

Dün hakkında bir bilgim yok etkimsin..Dj listemiz yapıldı bundan böyle radyomuz sürekli açık olacak.Ve sizden ricam bu tür mesajları konu içerisinde yazmayalım,özel mesaj yada profil mesajlarıyla sorunlarımızı bildirirsek daha uygundur.:f40: