Thomas Edison Elektriği Nasıl Buldu

Konusu 'İcatlar ve Buluşlar' kategorisindedir ve Merve tarafından 19 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Merve

  Merve Üye


  Thomas Edison Elektriği Nasıl Buldu
  Thomas Edison Elektriği Buluşu


  1879'da Edison bir elektrik ampulü icat etti. Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kâğıt flamanda karar kıldı. 1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5 dolara satmaya başladı. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan, ampulün içindeki havayı boşaltdı çünkü havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu. Bu iki bilim adamı güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdular.

  1883'de hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını buldu. 1883'te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra Akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı, bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı.  kaynak:wikipedia
   

 2. Misafir

  Misafir Ziyaretçi

  Cevap: Thomas Edison Elektriği Nasıl Buldu

  yani elektriği bulmadı ampulü buldu. dikkat çekici ve aldatıcı başlık ve başlığa göre yanlış bilgi. doğru akımı edison alternatif akımı tesla bulmuştur. doğru akım pillerdir.
   

 3. ben

  ben Ziyaretçi

  Çok teşekkür arkadaşlar
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 21 Aralık 2014

 4. dfghjklkhkkk

  dfghjklkhkkk Ziyaretçi

  çok güzel
   

Sayfayı Paylaş