takma dişler nasıl yapılıyor

Konusu 'Ağız ve Diş Hastalıkları' kategorisindedir ve Misafir tarafından 12 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. Misafir

  Misafir Ziyaretçi


  takma dişler nasıl yapılıyor
   

 2. Blue

  Blue Üye

  Cevap: takma dişler nasıl yapılıyor

  Ağızda çeşitli nedenlerle estetikbozuklukların veya kaybedilmiş olan dişlerin yerine konan, kişilerin estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçlarını gideren tüm yapay oluşumlar protezdir (takma diş).

  Genel olarak diş kayıpları, diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi sonucunda oluşabilmektedir. Bunun yanında bazı kazalar sonucunda da diş kayıpları meydana gelmektedir. Bu nedenle kaybedilen dişlerin yerine, fonksiyonel ve estetik olarak sağlıklı dişlerle aynı görevi görecek protezler yapılmalıdır.  Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılırken, aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır. Böylelikle büyük oranda kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır. Çünkü bu şekilde yaşamlarını (bir süre de olsa) sürdürmek zorunda kalan bireyler, öncelikle gülmeyi unuturlar.

  Bu da fonksiyonel bozuklukların yanı sıra, insanlarda kendine güven duygusunun zedelenmesine neden olur. Bu tip hastalara yapılan çeşitli protezlerle insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.

  Protez Çeşitleri
  *Sabit Protezler (kron-köprü benzeri yapıştırmalı protezler)  *Hareketli Protezler (total ya da bölümlü protezler)  *implant üstü protezler (sabit veya hareketli)
   

Sayfayı Paylaş