su kirliliği kompozisyon su kirliliği ile ilgili kompozisyon

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 11 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. EyLüL Üye


  su kirliliği ile ilgili kompozisyon

  Su Kirliliği ile İlgili Kompozisyon
  Yeryüzündeki içme ve kullanma suyunun miktarı sınırlıdır. Zamanla su kaynaklarının azalması, insan nüfusunun artması ve daha önemlisi, suların kirlenmesi yaşamı giderek zorlaştırmaktadır.
  Su kirliliğini oluşturan etmenlerin başında lağım sularıyla sanayi atık suları gelmektedir. Bunun yanında petrol atıkları, nükleer atıklar, katı sanayi ve ev atıkları da önemli kirleticilerdir. Bunlar deniz kenarındaki bitki ve alg gibi kaynakları yok etmektedir. Kirlenme sonucu denizlerde hayvan soyu tükenmeye başlamıştır. Örneğin; Marmara denizi, kirlilik nedeniyle balıkların yaşamasına uygun ortam olmaktan çıkmıştır. Karadeniz’deki kirlenme nedeniyle hamsi ve diğer balık türleri giderek azalmaktadır. İstakozların larva halindeyken temiz su bulamamaları nedeniyle nesilleri tükenmektedir. Nehir ve göllerimizde kirlilik nedeniyle canlılar tükenmek üzeredir.
  Yeni yeni kurulmaya başlanan arıtma tesisleri, lağım ve sanayi atık sularını hem kimyasal hem de biyolojik olarak temizlemektedir. Böylece hem sulama suyu gibi yeniden kullanılabilir su kazanılmakta hem de denizlerin kirlenmesi önlenmektedir. Bu nedenle sanayileşme mutlaka iş yerleri planlanırken arıtma tesisleri ile birlikte düşünülmelidir.
   

 2. Misafir Ziyaretçi

  lütfen herkez okusn ve öğrensin..........
   

 3. Misafir Ziyaretçi

  Çok teşekkür ederim çok işime yaradı...
   

 4. Misafir Ziyaretçi

  çok güzel hoca ödev verdi saolun
   

 5. Misafir Ziyaretçi

  süperrr çok işime yaradı çok teşekkür ederim
   

 6. Misafir Ziyaretçi

  süper çok işime yaradı tesekkur ederim