Sigarayı Bıraktıktan Sonra Neler Değişecek

Konusu 'Güncel Sağlık' forumundadır ve Wish tarafından 24 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. Wish

Wish Üye

Sigarayı Bırakınca Neler Değişecek,

Sigaranın Etkileri Ne zaman Geçer,

Sigarayı BırakmaSigara Hakkında, Sigaranın Sağlığa Zararları, Sigarayı Bırakınca Neler Değişecek, Sigaranın Vücuttaki Etkileri Nelerdir, Sigaranın Etkileri Ne zaman Geçer,

• Eğer rejim yapıyorsanız; hiç zorlanmayacaksınız. Kendinizi tutabilirseniz, kilo almazsınız. Rejim yapanlar, bu konuda deneyimli ve avantajlıdır. Sigarayı bırakınca kendinizi çok daha enerjik hissedeceksiniz. Üşenmeyin, spora başlayın. En kolayı yürüyüş yapmaktır. Eğer sigarayı bırakmanızı destekleyen birileri varsa, onlardan size eşlik etmesini isteyebilirsiniz.

• Eğer rejim yapmıyorsanız (veya yapamıyorsanız); belki de iradenize hakim olamadığınızı düşünüyorsunuz. Sigarayı bırakan biri, yemek yerken de kendini kontrol edebilir. Siz çok daha zor bir işi başaracaksınız. İkisini bir anda yapamam diyorsanız; bir iki kilo alırım diye kaygılanmayın. Bu kiloları sonra verirsiniz. Böylece kendinize hakim olabildiğinizi kanıtlayacak, gerçekten istemenin ve kararlı olmanın ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz.

Sigarayı bırakınca vücutta ne gibi değişiklikler meydana gelir?

20 dakika: Kan basıncı ve kalp hızı normale döner. Eller ve ayaklar, dolaşım normale döndüğü için ısınmaya başlar.

8 saat: Kanda oksijen düzeyi normale döner. Kalp krizi riski düşmeye başlar.

24 saat: Karbonmonoksit (egzoz gazı) vücuttan atılır. Akciğerlerdeki balgam ve diğer birikimler temizlenmeye başlar.

48 saat: Nikotin vücutta artık saptanamaz. Tat ve koku alma duyusu artmıştır.

72 saat: Solunum yolları gevşediği için nefes almak kolaylaşır. Vücut enerjisi artar.

2-12 hafta: Dolaşim bütün vücutta düzelir. Yürümek kolaylaşır.

3-9 ay: Öksürük, nefes darlığı düzelir. Akciğer işlevi yüzde 5-10 oranında artar.

5 yıl: Kalp krizi riski sigara içenlerin riskinin yarısına iner.

10 yıl: Akciğer kanseri riski sigara içenlerin riskinin yarısına iner. Kalp krizi riski hiç sigara içmemis biri ile eşit olur.

2. Pardus

Pardus Üye

Cevap: Sigarayı Bıraktıktan Sonra Neler Değişecek

20 dakika : Tekrar sigara içme isteği ortaya çıktığından kan basıncı ve kalp atışı artar.Eller ve ayaklar sigarasızlıktan titremeye başlar.

8 Saat : Yok bu kadar dayanamazsınız en iyisi boşverin :f30::)

3. Blue

Blue Üye

Bir ay diyorum Süper Pardus duymadın sanırım. :f40: Nazar etme ne olur dayan senin de olur :)

4. Pardus

Pardus Üye

Olmaz sen kazana düştün Blue...:D

5. alemşah

alemşah Üye

ki adam mezarlığın duvarına yaslanmış sigara içiyorlarmış,
    birden karşıdan bir cenaze görünmüş.
    adamlardan biri merak edip, gidip sormuş:

-'Nesi vardı? Neden öldü?'

-'Bu adam hep sigara içerdi,tryaki idi!' cevabı üzerine,
    arkadaşının yanına gidip,

-'O da bizim gibi çok içiyormuş' der. Korkan iki arkadaş içmemeye karar vermişler

Biraz sonra başka bir cenaze görünür köşeden, yine aynı adam merak edip
    koşar cenazenin yanına ve sorar:

-'Neden öldü?'

-'Takdir-i ilahi, hiç sigara içmez- alkol bilmez bir adamdı!' der beriki..
    adam, koşa koşa arkadaşının yanına gelir:

-'İçelim anasını satayım! İçenle içmeyenin arasında 5 dakika fark var!'

Bu arada bende ramazanın başından beri içmiyorum.

6. Blue

Blue Üye

:f30: Güzeldi Alemşah.Bazen ben de aynı şeyi düşünüyorum . :)Bu arada iyiki de bırakmışım sigarayı bütün Forum sigarayı bıraktı.Örnek olduysam ne mutlu... :f40:

7. Wish

Wish Üye

erken diye açıklamamıştım ama şu an bende bırakma aşamasındayım. 3-5 gün geçsin ya sesim çıkar yada sesimi kısar tellendire tellendire hayatıma devam ederim :oops:

8. Blue

Blue Üye

Canım öncelikle sana da hayırlı olsun.Çok sevindim.Daha çok yenisin,seni ne gibi tehlikeler bekliyor çok iyi biliyorum :(:f40: Fakat pes etme.Dün öyle birşey hissettim ki;sanki hayatımda hiç sigara kullanmamış gibiyidim.Buna değer :f40:

9. Wish

Wish Üye

Teşekkür ederim mavişim. İnşallah hayırlısıyla bugünde içmem. :f8:
    Desteğini ve yorumlarını bekliyorum hayatım. :f196:

10. meri

meri Ziyaretçi

Cevap:yaşam kalitesi

11 gün önce sigarayla vedalaştım ,bu çok zor oldu ilk iki gün ama sonra rahatladım. şu an çok az zaman sigara isteği oluşuyor. rahat uyuyorum dinç uyanıyorum, hareket yapma isteğim arttı daha enerjik biri oldum,kısacası hastalıktan kurtuldumm :) tüm arkadaşlara tavsiye ederimm kimse sigara içmese süper olur dünyaaa ...