polis olmak için hangi okullara gidilmelidir

Konusu 'Soru Cevap' forumundadır ve EyLüL tarafından 4 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. EyLüL

EyLüL Üye

polis olmak için hangi okullara gitmeliyiz

Polis Olmak için gidilmesi gereken okul Polis meslek yüksek okulu PMYO'dur.

Türkiye’de Polis Memuru olabilmek için iki farklı şekilde eğitim alınmaktadır. Bunlardan en önemlisi lise mezunlarının girebildiği Polis Meslek Yüksek Okulları’dır.

PMYO uzun açılımıyla Polis Meslek Yüksek Okulu anlamına gelmektedir.Polis Meslek Yüksek Okulları emniyet teşkilatında görev yapacak olan polis memurlarını yetiştirir.PMYO’da eğitim süresi iki yıldır.Polis Meslek Yüksek okullarında eğitim parasız ve yatılıdır.

Pmyo sınavına Kimler Başvurabilir?
    Polis meslek yüksek okulu PMYO sınavına lise mezunları(ortaöğretim) ön lisans ve lisans mezunları başvurabilir.Yönetmelikte çıkan yaş kurallarına uymak şartıyla.Ayrıca sicili temiz olmalı ve pmyo yönetmeliğinin belirlediği yönetmeliğe uygun olmalıdır.Yönetmelik okumak için buraya tıklayınız.

Pmyo’ya Nasıl Başvurulur? Kaç Sınava Girilir?
    Pmyo sınavına başvurmak için belirlenen pmyo baraj puanının geçmek zorundasınız.(2010 yılında 280 puan).Ygsden yeterli puanı aldığınızda pmyo mülakatına gireceksiniz.Mülakatta başarılı olursanız,pmyo yazılı sınavına giriyorsunuz.Yani üç aşamalı bir pmyo.Üç aşamayı maddeler halinde yazmak gerekirse

1-)Ygs sınavından pmyo baraj puanını almak
    2-)Sözlü mülakatları geçmek
    3-)Pmyo yazılı sınavlardan geçmek