Osman Zeki Üngörün Hayatının Özeti

'( m-n-o-p )' forumunda Elfida tarafından 19 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

1. Elfida Üye

Santuri Hilmi Bey'in torunu olan Osman Zeki Üngör, 1880 yılında Üsküdar'da doğdu. On bir yaşındayken Muzıka-yı Hümayun(saray orkestrası)'a alındı. Orkestradaki başarısı II. Abdülhamit'in dikkatini çekti ve konser kemancısı olarak yetiştirildi. Vondra Bey'den sonra uzun yıllar başkemancı olarak çalıştı.

Osman Zeki Bey, Safvet Bey'in (Atabinen) oluşturduğu senfonik orkestrada da başkemancı olarak görev aldı. Bir süre sonra yaylı çalgılar bölümü öğretmenliğine atandı. İstanbul Erkek Muallim Mektebi'nde müzik dersleri verdi.

I. Dünya Savaşı sırasında Muzıka-yı Hümayun'la Viyana, Berlin, Dresden, Münih, Budapeşte ve Sofya'da konserler verdi (Aralık 1917-Ocak 1918). Bu gezi dönüşünde Union Française'de haftalık konserler yönetmeye başladı.

1924'te Ankara'da çok beğenilen iki konser veren topluluk, Riyaseticumhur Musiki Heyeti adı altında cumhurbaşkanlığına bağlandı ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın çekirdeği oluştu. Topluluğun ilk şefi olan Osman Zeki, 1934 yılında sağlık nedeniyle emekliliğini istedi. İstiklal Marşı dışında, çoğu marş türünde başka yapıtlar da bestelemiştir.

1958 yılında hayatını kaybetmiştir.

2. Misafir Ziyaretçi

bence çok güzel olmuş teşekkürler. ödevime çok büyük bir yardım oldu çok teşekkür eğer başka kişiler varsa tavsiye ederim saolun allah razı olsun

3. Misafir Ziyaretçi

bence çok güzel ödevime çok yardımcı oldu. tam olarak hayatını kapsamış kadar olmasa da yine de teşekkür ederim sağolun .....

4. Misafir Ziyaretçi

çok teşekkür ederim çok güzel o da benim gibi kemancıymış

5. Misafir Ziyaretçi

çoook güzel yapmışsınız süpersiniz herkese tafsiye ederim

6. Misafir Ziyaretçi

bence çok güzel ödevime çok yardımcı oldu. tam olarak hayatını kapsamış kadar olmasa da yine de teşekkür ederim sağolun .....

7. berat kingo Ziyaretçi

Böyle kaliteli bir site oluşturduğunuz için teşekkürler ne ararsam siz çıkıyorsunuz karşıma

8. merve45 Ziyaretçi

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın ilk şefi ve Şair Mehmet Akif Ersoy'un sözlerini yazdığı Türk İstiklal Marşı'nı 1922 senesinde besteleyerek bugünkü haline getirmiştir. Birçok ünlü bestecilerin keman konçertolarını Türkiye'de çalan ilk Türk kemancıdır. Besteci Ekrem Zeki Ün'ün babasıdır. Soyadı Kanunu çıktığında “Üngör” soyadını aldı. oğlu Ekrem Zeki Bey, “Ün” soyadını almıştır.

9. topaksu Ziyaretçi

Bence çok güzel ve öz ödevimde çok ama çok yadımcı oldu bundan sonra bu siteden araştırma yapıcam ;):):f110:

10. teşekkürler arkadaşlar Osman Zeki Üngör'ün kısaca hayatının anlatıldığı bir yazı arıyordum

11. ag ve jag Ziyaretçi

en kısa şeyler busitede vala :f196::)

12. ahmetemir Ziyaretçi

bu site harika dostum:) her zaman buna giriyimde konular öğreniyim:f196:

13. Ferhatbaki Ziyaretçi

Çok teşekkür ederim bu sitede gecen emegi olan herkese:):f196:;)

14. hişttt Ziyaretçi

Çokk güzel olmuş tebrik ederim ve çok tşk ederim