Origami Kuş Yapımı

'Çocuk Oyunları' forumunda Wish tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. Wish Üye

Kağıttan Kuş Yapımı

Çocukların el becerilerini geliştirmek zihinsel düşünme yeteneklerini geliştirmek için anasıflarında yada okul öncesi eğitimde uygulayabilecekleri bir etkinlik kağıttan kuş yapımı

Kare şeklindeki kağıdınızı, kesik çizgi ile gösterilen yerden ters üçgen olacak şekilde ikiye katlayın.

Elde ettiğiniz üçgeni çizgili yerden ok yönünde katlayarak daha küçük bir üçgen haline getirin.

Üstteki kanadı ucundan kaldırın ve üstteki kat yerinden aşağı bastırın. Fotoğrafta kesik çizgi ile gösterilen yerin dışa doğru (dağ şeklinde) katlanması gerekiyor. Böylece küçük bir kare elde ediyorsunuz.

İşte modeliniz bu şekilde görünmeli. Şimdi kağıdınızın arkasını çevirerek aynı işlemi (3. adım) diğer kanat için de tekrarlayın.

Kare haline gelen modelinizin açık ucunu aşağıda tutarak, kesik çizgiyle gösterilen yerlerden ok yönünde içeri katlayın (vadi katı). Kağıdın kenarlarını iyice ezerek kat yerlerini belli edin ve ardından katladığınız yerleri açın. (Yandaki kanatların kenarı, karenin ortasındaki çizgiyle hizalanmalı. Üstteki üçgenin ucu da yine bu çizgiye denk gelmeli.)

Şimdi karenin en alt ucundan (siyah noktalı yer) tek bir katı tutarak yukarı kaldırın.
    Yandaki kat yerleri içe doğru katlanırken, yukarıda çarpı işareti çizili kat yeri bu sefer arkaya doğru katlanacaktır.

İşte modeliniz böyle görünmeli.Şimdi kağıdınızın arkasını çevirin ve aynı işlemi (5. ve 6. adımlar) modelin arkasına da uygulayın.

2. Wish Üye

Cevap: Origami Kuş Yapımı

Baklava dilimi haline gelen modelinizi açık uçları aşağıda kalacak şekilde tutun ve yandaki kanatları (sadece üstteki katları) kesikli çizgi ile gösterilen yerlerden içe doğru katlayın. Kenarların modelinizin ortasındaki çizgiye denk gelmesini sağlayın.

İşte modeliniz böyle görünmeli. Şimdi kağıdınızın arkasını çevirin ve aynı işlemi (8. adım) arka taraftaki kanatlara da uygulayın.

Modelinizin aşağı doğru uzanan kılıçlarından bir tanesini yan tarafından hafifçe aralayın ve kesikli çizgi üzerinde dağ katı oluşacak şekilde içeri doğru katlayın (ters katlama).

Modelinizin böyle görünmesi gerekiyor. Aynı işlemi (9. adım) sol taraftaki kılıç için de uygulayın.

Her iki kılıcı da içeri doğru katlanarak havaya kaldırılan modelin bir tarafı turna kuşunun kuyruğunu, diğer tarafı ise gagasını oluşturacak. Gagayı yapmak için az öncekine benzer bir katlamayı, sadece kılıçlardan birinin uç kısmına uygulayın. Kesikli çizginin bulunduğu yerde dağ katı olacak şekilde içeri doğru katlayın.

Kuyruğu ve gagası tamamlanan kuşun kanatlarını hafifçe yanlara doğru çekerek açın.

İşte bütün zarafeti ile turna kuşu.Ortasından bir delik delerek diğer kuşlarınızla birlikte bir ipe dizebilirsiniz.​

3. Pardus Üye

Eline sağlık ... Yararlı bir hobi ...

4. ßyFeaR Üye

Paylaşım İçin Çok Teşekkürlerde ßen ßunu Yapana Kadar Gider ßi Kuş aLıRım Daha ii

5. Blue Üye

Eskiden küçük çaplı birşeyler yapardım :f63:

6. cravited Üye

süpermiş teşekkürler

7. Misafir Ziyaretçi

Daha 4. adımda tıkandım bi yardım ya nasıl yapıcaz :)

8. misafir Ziyaretçi

çok güzel teşekkür ederim bunu yapana ama gerçekten zor:0