Nasrettin Hocanın Ceviz Fıkraları

Konusu 'Komik yazılar' forumundadır ve YAREN tarafından 30 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. YAREN

YAREN Üye

Nasrettin Hocanın Ceviz Ağacı Fıkrası,
    Nasrettin Hoca Ceviz Fıkrası,
    Nasrettin Hocanın Ceviz Fıkraları

Nasreddin Hoca Ceviz oynamaya çıkar

Nasreddin Hoca’nın komşusu hamileymiş. Sancısı tutmuş ama bir türlü doğuramıyormuş.Kadınlar Hoca’nın yanına gelip...
    Nasreddin Hoca’nın komşusu hamileymiş. Sancısı tutmuş ama bir türlü doğuramıyormuş.
    Kadınlar Hoca’nın yanına gelip:
    - “Aman Hoca, dua mı olur, başka bir şey mi olur, ne biliyorsan söyle de kadıncağızı kıvranmaktan kurtaralım” demişler.
    Hoca;
    - “Ben onun ilâcını biliyorum” diyerek bakkala koşup biraz ceviz getirmiş. Orada bekleyen hanımlara:
    - “Şunları alın ve ortalığa dökün. Çocuk cevizlerin sesini duyar duymaz oynamaya çıkar!” demiş.

Ceviz ağacında kabak yetişseydi

Bir yaz günü Nasreddin Hoca biraz serinlemek için ceviz ağacının gölgesine oturmuş. Biraz ilerdeki kocaman helvacı kabakları gözüne ilişince, kendi kendine:
    - “Şu Allah’ın işine bak, otun üstünde koskoca kabak yetişiyor, şu dalları yere göğe uzanmış, bir evleklik yer tutan ceviz ağacının meyveleri ufacık!..” diye düşünürken, tam o sırada başına bir ceviz düşmüş.
    - “Ah başım!” diyerek yerinden fırlamış Hoca, “Tövbe ya Rabbim, bir daha senin işine asla karışmam! Ya ağaçta ceviz yerine kabak yetişseydi !...” demiş.

Nasrettin Hoca Ceviz ağacı fıkrası

Nasrettin Hoca bir gün köyden şehre giderken yorulmuş tarlanın kenarındaki Ceviz ağacının altında dinleneyim demiş.Şöyle bir etrafına bakınıp ağacın altına uzanmış. Ve şöyle düşünmüş:

"Ey Allah'ım gücüne sual olmaz amma,incecik kabak sapında kocaman kabak var, koskocaman ağaçta küçücük ceviz var, bu nasıl iş", deyip uykuya dalmış.
    Ağaçtan bir ceviz hocanın kafasına düşüvermiş.Ve kafada ceviz büyüklüğünde bir şiş olmuş. Hoca hiddetle uyanmış ve:
    "Yarabbi sen en iyisini bilirsin" demiş.
    "Şimdi o kabak ağaçta olsaydı benim halim ne olurdu"