Mikroskobik Canlılar Nelerdir

'Ders notları' forumunda EyLüL tarafından 23 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

1. EyLüL Üye

Mikroskobik Canlılar Neler
    Mikroskobik Canlılar Neler Hakkında Bilgi

Çevremizde yaşayan gözle görülemeyecek kadar küçük canlılar, mikroskop yardımı ile görülebilir. Mikroskopla görülebilen canlılara mikroskobik canlılar adı verilir.

Mikroskobik canlılar toprakta, havada, suda, toprak altında, insan ve çeşitli canlıların vücutlarında yaşayabilir.
    Hem zararlı hem de faydalı mikroskobik canlılar vardır.

Mikroskobik canlılar, besinlerimizin bozulmasına neden olabilir ve çeşitli hastalıklara yol açabilir.
    Sütün mayalanıp yoğurda ya da peynire dönüşmesini, üzümden sirke oluşmasını sağlayan mikroskobik canlılardır.
    Toprakta yaşayan bazı mikroskobik canlılar hayvan ve bitki artıklarının çürümesini sağlar.

Mikroskopik canlıların dünyasının büyüklüğünü ve ihtişamını idrâk için tıp fakültelerinin müfredatı ve Sağlık Bakanlığı istatistikleri incelenebilir.

Tıp fakültelerinin parazitoloji, mikrobiyoloji, klinik mikrobiyoloji, bakteriyoloji ve enfeksiyon hastalıkları gibi bölümlerinde, fakülte bittikten sonra üç yıl ihtisas yapılır, doktora tezleri hazırlanır.

Mikroskopik canlılar üzerine yıllarca araştırmalar yapılmış ve halen yapılmakta, araştırmalar derinleştikçe bu âlemin büyüklüğü ve bu canlılardaki muhteşem sanatlar çok daha iyi anlaşılmaktadır. Hastalık yapan bakterilere karşı yeni yeni antibiyotikler geliştirilirken, bakteriler de, "Durun, bu dünyada sadece sizler yoksunuz, bizler de varız." dercesine direnç gösteriyor.

2. söylem Ziyaretçi

Cevap: Mikroskobik Canlılar Nelerdir

ama ben bunların nerelerden oluştuğunu değil niçin dünyada var olduklarını değil sadece mikroskobik canlıların isimlerini istemiştim

3. Misafir Ziyaretçi

bende birtek simlerini istemiştim. lütfen yardım edin

4. Misafir Ziyaretçi

bu canlılar hem faydalı hem de zararlıdır.

5. Misafir Ziyaretçi

mikroskopik canlılar gözle görülemez ve 2 guruba ayrılır yararlı ve zararlı yararlı mikroskopik canlılar süt yada yoğurt gibi yiyeceklerin oluşumunda etkilidir fakat zararlıları ise bizim hastalanmamız ve yiyeceklerin küflenmesi gibi durumları oluşturur ve bu canlılar mikroskop tarafından görülür

6. Misafir :D Ziyaretçi

Ben sadece isimleri arıyodumm

7. Cevap: Mikroskobik Canlılar Nelerdir

ben de kızlar ama yok bn belki bulabilirim

8. Cevap: Mikroskobik Canlılar Nelerdir

VEEE BULDUM...

Mikroskobik Canlılar ve İsimleri

Prokaryotlar
    Bakteriler
    Arkea
    Ökaryotlar
    Protistler
    Mikro Hayvanlar
    Mantar

9. Misafir Ziyaretçi

bende isimlerini istemiştim lütfen isimlerini yazarmısınız hiçbir yerde bulamam belki