Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Konusu '( m-n-o-p )' forumundadır ve HazaN tarafından 6 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. HazaN

HazaN Admin Yönetici Admin

Mehmet Akif Ersoy biyografisi kısa

Asıl adı Mehmet Ragif olan Mehmet Akif 1873 yılında İstanbul'da doğdu. Annesi Emine Şerife Hanım, babası Temiz Tâhir Efendidir. İlk tahsiline Emir Buhâri Mahalle Mektebinde başladı. İlk ve orta öğrenimden sonra Mülkiye Mektebine devam etti. Babasının vefâtı ve evlerinin yanması üzerine mülkiyeyi bırakıp Baytar Mektebini birincilikle bitirdi. Tahsil hayâtı boyunca yabancı dil derslerine ilgi duydu. Fransızca ve Farsça öğrendi. Babasından Arapça dersleri aldı.

Zirâat nezâretinde baytar olarak vazife aldı. Üç dört sene Rumeli, Anadolu ve Arabistan'da bulaşıcı hayvan hastalıkları tedâvisi için bir hayli dolaştı. Bu müddet zarfında halkla temasta bulundu. Âkif'in memuriyet hayatı 1893 yılında başlar ve 1913 târihine kadar devam eder.

Memuriyetinin yanında Ziraat Mektebinde ve Dârulfünûn'da edebiyat dersleri vermiştir.

1893 senesinde Tophâne-i Âmire veznedârı M. Emin Beyin kızı İsmet Hanımla evlendi.

Âkif okulda öğrendikleriyle yetinmeyerek, dışarda kendi kendini yetiştirerek tahsilini tamamlamaya, bilgisini genişletmeye çalıştı. Memuriyet hayatına başladıktan sonra öğretmenlik yaparak ve şiir yazarak edebiyat sâhasındaki çalışmalarına devam etti. Fakat onun neşriyat âlemine girişi daha fazla 1908'de İkinci Meşrutiyetin îlânıyla başlar. Bu târihten itibaren şiirlerini Sırât-ı Müstakîm'de yayınlanır.

1920 târihinde Burdur Mebusu olarak Birinci Büyük Millet Meclisine seçildi. 17 Şubat 1921 günü İstiklâl Marşı'nı yazdı. Meclis 12 Martta bu marşı kabul etti.

1926 yılından îtibâren Mısır Üniversitesinde Türkçe dersleri verdi. Derslerden döndükce Kur'ân-ı kerîm tercümesiyle de meşgul oluyordu, fakat bu sırada siroza tutuldu. Önceleri hastalığının ehemmiyetini anlayamadı ve hava değişimiyle geçeceğini zannetti. Lübnan'a gitti. Ağustos 1936'da Antakya'ya geldi. Mısır'a hasta olarak döndü.

Hastalık onu harâb etmiş, bir deri bir kemik bırakmıştı. İstanbul'a geldi. Hastanede yattı, tedâvi gördü. Fakat hastalığın önüne geçilemedi. 27 Aralık 1936 târihinde vefat etti. Kabri Edirnekapı Mezarlığındadır.

2. Wish

Wish Üye

Mehmet Akif Ersoy'u kısaca özetleyelim

20 Aralık 1873 doğumlu olan Mehmet Akif Ersoy’un babası Arnavut annesi ise Özbek kökenlidir. Hayatı boyunca önemli bir şair, veteriner, öğretmen, hafız, yüzücü ve milletvekili olan Mehmet Akif Ersoy milli marşımız İstiklal Marşımızın yazarıdır.

Milli şair olarak anılan Mehmet Akif Ersoy’un en büyük eserleri ise İstiklal Marşı, Çanakkale Destanı ve Bülbül adlı eserlerdir. II. Meşrutiyet dönemi sonrasında bir dergide başyazarlık yapmıştır. Kurtuluş Savaşı döneminde milletvekili olarak mecliste yer alan Mehmet Akif Ersoy 27 Aralık 1936′da İstanbulda siroz hastalığı sonucu vefat etmiştir. Mehmet Akif Ersoyun resimlerini ve İstiklal Marşını Aşağıda bulabilirsiniz.

3. Sitem

Sitem Üye

Mehmet Âkif Ersoy,gerçek adı Mehmet Ragif dır, 20 Aralık 1873 yılında dünyaya gelmiş - 27 Aralık 1936yılında ölmüştür, baba tarafından Arnavut, anne tarafından Özbek asıllı Türk olan Cumhuriyet Dönemi şairi, veteriner hekim, öğretmen, vaiz, hafız, Kur'an mütercimi,yüzücü, milletvekilidir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal marşı olan İstiklâl Marşı'nın güftekârıdır. "Vatan şairi" ve "milli şair" unvanları ile anılır. Çanakkale Destanı, Bülbül en önemli eserlerindendir. II. Meşrutiyet döneminden itibaren Sırat-ı Müstakim daha sonraki adıyla Sebil'ür-Reşad olan dergisinin başyazarlığını yapmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında milletvekili olarak 1. TBMM'de yer almıştır.

4. Misafir

Misafir Ziyaretçi

çok iyi oldu bu bunu kim yazmışsa ona çok tşekür edeim tamda ödevimdi tenkyou

5. Misafir

Misafir Ziyaretçi

çook ama çook teşekkür ederim sağolun

6. Misafir

Misafir Ziyaretçi

çokk güzeldi bunu kim yazdıysa çok teşekkür ederim

7. Misafir

Misafir Ziyaretçi

çoook ama çok güzel

8. Misafir

Misafir Ziyaretçi

beğendim ama biraz uzun olmuş yoksa çok güzel .. hazırlayanlara çok teşekkürler :)

9. Misafir

Misafir Ziyaretçi

keske ılk yorum lara baksaydım uzununu yazdım

10. YandeX

YandeX Ziyaretçi

çok uzun ama güzel anlatıyor biraz daha kısa olsaydı çok iyi olurdu

11. Misafir

Misafir Ziyaretçi

vallahi çok güzell türkçe dersinde işime çok yaradı tşkler :)

12. Misafir

Misafir Ziyaretçi

çok tesekkürler çok güzel ama kısa keşke biraz daha uzun olsa

13. Misafir

Misafir Ziyaretçi

bnce 2 veya 3üncü arkadaşımın yazdığı daha kısa ve daha anlaşılır........

14. Misafir

Misafir Ziyaretçi

azcık uuzn ama beyendım tebrıkler ıyı konu. :)

15. Misafir

Misafir Ziyaretçi

valla kimyazmişsa ellerine sağlık bundan kısasını hiç bulamazdım

16. Misafir

Misafir Ziyaretçi

bunu yazan admine teşekkürlerimi sunarım

17. Misafir

Misafir Ziyaretçi

kim yazdıysa çok teşekkür ederim aradıklarım arasında en iyisi yazan çok iyi biri olmmalı

18. irem duran

irem duran Ziyaretçi

çok teşekkürler ödevim için çok iyi oldu ama gittiği okullarda yer almalıydı bence sağolun.

19. gönül ççelen

gönül ççelen Ziyaretçi

hiç te bile çok saçmalıyorsunuz arkadaşlar çok kısa neresi uzun daha ne kadar kısa olacak galiba sizin beyninzde bir zarar vart tatlişkolarım byyyyyyyyyyyyyyyyyy

20. Misafir

Misafir Ziyaretçi

Ben beğendim kısa öz ve anlatimi güzel ama tabletten yazdığım için sayfaylan biraz uğraştim