Mehmet Akif Ersoy'un Hayatının Özeti

'( m-n-o-p )' forumunda HazaN tarafından 6 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. HazaN Admin Site Yetkilisi Admin

Mehmet Akif Ersoyun hayat hikayesi özet

Asıl adı Mehmet Ragif olan Mehmet Akif 1873 yılında İstanbul'da doğdu. Annesi Emine Şerife Hanım, babası Temiz Tâhir Efendidir. İlk tahsiline Emir Buhâri Mahalle Mektebinde başladı. İlk ve orta öğrenimden sonra Mülkiye Mektebine devam etti. Babasının vefâtı ve evlerinin yanması üzerine mülkiyeyi bırakıp Baytar Mektebini birincilikle bitirdi. Tahsil hayâtı boyunca yabancı dil derslerine ilgi duydu. Fransızca ve Farsça öğrendi. Babasından Arapça dersleri aldı.

Zirâat nezâretinde baytar olarak vazife aldı. Üç dört sene Rumeli, Anadolu ve Arabistan'da bulaşıcı hayvan hastalıkları tedâvisi için bir hayli dolaştı. Bu müddet zarfında halkla temasta bulundu. Âkif'in memuriyet hayatı 1893 yılında başlar ve 1913 târihine kadar devam eder.

Memuriyetinin yanında Ziraat Mektebinde ve Dârulfünûn'da edebiyat dersleri vermiştir.

1893 senesinde Tophâne-i Âmire veznedârı M. Emin Beyin kızı İsmet Hanımla evlendi.

Âkif okulda öğrendikleriyle yetinmeyerek, dışarda kendi kendini yetiştirerek tahsilini tamamlamaya, bilgisini genişletmeye çalıştı. Memuriyet hayatına başladıktan sonra öğretmenlik yaparak ve şiir yazarak edebiyat sâhasındaki çalışmalarına devam etti. Fakat onun neşriyat âlemine girişi daha fazla 1908'de İkinci Meşrutiyetin îlânıyla başlar. Bu târihten itibaren şiirlerini Sırât-ı Müstakîm'de yayınlanır.

1920 târihinde Burdur Mebusu olarak Birinci Büyük Millet Meclisine seçildi. 17 Şubat 1921 günü İstiklâl Marşı'nı yazdı. Meclis 12 Martta bu marşı kabul etti.

1926 yılından îtibâren Mısır Üniversitesinde Türkçe dersleri verdi. Derslerden döndükce Kur'ân-ı kerîm tercümesiyle de meşgul oluyordu, fakat bu sırada siroza tutuldu. Önceleri hastalığının ehemmiyetini anlayamadı ve hava değişimiyle geçeceğini zannetti. Lübnan'a gitti. Ağustos 1936'da Antakya'ya geldi. Mısır'a hasta olarak döndü.

Hastalık onu harâb etmiş, bir deri bir kemik bırakmıştı. İstanbul'a geldi. Hastanede yattı, tedâvi gördü. Fakat hastalığın önüne geçilemedi. 27 Aralık 1936 târihinde vefat etti. Kabri Edirnekapı Mezarlığındadır.

2. Gazel Üye

Mehmet Akif milletini ve dinini seven, insanlara karşı merhametli bir mizaca sahip, şair tabiatının heyecanlarıyla dalgalanan, edebî bakımdan kıymetli şiirlerin yazarı meşhur bir Türk şairidir. İstiklâl Marşı şairi olması bakımından da "Millî Şair" ismini almıştır.

Şairin en büyük eseri Safahat genel adı altında toplanan şiirleri şu 7 kitaptan oluşmuştur:

1.Kitap: Safahat (1911)

2.Kitap: Süleymaniye Kürsüsünde (1912)

3. Kitap: Hakkın Sesleri (1913)

4. Kitap: Fatih Kürsüsünde (1914)

5. Kitap: Hatıralar (1917)

6. Kitap: Asım (1924)

7. Kitap: Gölgeler (1933)

3. Misafir Ziyaretçi

her linke tıkladım hepsi uzun çıktı sen birazcık daha kısa yazssaydın yaa ! :( ödeww

4. Misafir Ziyaretçi

Cevap: Mehmet Akif Ersoy'un Hayatının Özeti

tşkkrler sözlümden 100 aldımmmmmmm :D

5. Misafir Ziyaretçi

tşklr 100 aldım çok saolun bu siteyi çok sevdim hep kullanıcam yndn tşklr

6. Misafir Ziyaretçi

ya bide eserlerini yazsan olurmu

7. Elfida Üye

8. Misafir Ziyaretçi

ya yinede uzunn

9. Misafir s. Ziyaretçi

teşekkürler gerçekten çok işe yaradı kesin 100 alırım ben öyle umuyorum

10. Misafir Ziyaretçi

ödevime yardımcı oldu saol forumdas net :D

11. Misafir Ziyaretçi

Kesin bence bundan 100 alırım. Çünkü çok işime yaradı.

12. Misafir Ziyaretçi

çok tşklr 100 aldım biraz daha kısa olsaydı süper oludr yinede çok tşklr sizdn Allah razı olsun .

13. rokaldo Ziyaretçi

biraz kısa alsa 90 aldım ya

14. Misafir Ziyaretçi

100 aldım

15. Misafirr Ziyaretçi

çok güzel anlatılmış ama çok uzun:(

16. Misafir Ziyaretçi

çok sağlun türkçe performans ödevimi yapmama yardımcı oldu çok teşekkürler

17. Misafir Ziyaretçi

süper ödevim için çok yardımcı oldu...

18. Misafir Ziyaretçi

kısa ve öz teşekkürler :D :D

19. Misafir Ziyaretçi

Çok güzel yaa hoca ve arkadaşlarım çokkkkkkkkk beğendi tabiki bende çokkk beğendim teşekkür ederim :) artık yüzüm gülüyor :)

20. Misafir Ziyaretçi

süper olmuş okulda yaptığımız performanstan 100 aldım sınıfta en yüksek puanı ben aldım bi kere daha süper olmuş diyorum özeti çıkaran kişiye süper olçduğunu diyorum