karaciğerin boşaltımdaki görevi nedir

Konu, 'Sorun Cevaplayalım' kısmında Meryem tarafından paylaşıldı.

1. Meryem

Meryem Üye

karaciğerin boşaltımdaki görevi nedir ?
    kısaca açıklarmısınız

Hücrelerde solunum olayında bazı besinler (proteinler) parçalandığında amonyak denilen ve çok zehirli olan bir sıvı oluşur. Karaciğer, çok zehirli olan amonyağı, daha az zehirli olan üre ve ürik aside çevirerek boşaltıma yardımcı olur.
    Karaciğer, yaşlanmış alyuvarlar hücrelerini parçalar ve oluşan atıklarını safra sıvısı ile bağırsaklara göndererek boşaltım yapar.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 18 Temmuz 2014
  2. eh işte idare eder

3. Karaciğerin görevi çok zehirli olan amonyağı dahaaz zehirli olan ürik ve ürik aside çevirerek boşaltıma yardımcı olur.

4. teşekürler

5. karaciğerin boşaltımdaki görevi nedir

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Ekim 2014
  6. Yeni sünnet oldum doktor dedi ki sünnet yerini az kesmişim bir daha sünnet olacaksın dedi hastane başıma toplandı yine de tekrar sünnet oldum

7. el1

el1

sağolun lazımdı:f30::f71:

8.  
  9. tesekkurler :p

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Kasım 2014
  10. Karaciğer
    Hücrelerde solunum olayında bazı besinler (proteinler) parçalandığında amonyak denilen ve çok zehirli olan bir sıvı oluşur. Karaciğer, çok zehirli olan amonyağı, daha az zehirli olan üre ve ürik aside çevirerek boşaltıma yardımcı olur.

Karaciğer, yaşlanmış alyuvarlar hücrelerini parçalar ve oluşan atıklarını safra sıvısı ile bağırsaklara göndererek boşaltım yapar.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 11 Kasım 2014