Kanda Vldl Nedir

Konusu 'Sağlık bilgisi' forumundadır ve Sitem tarafından 22 Haziran 2011 başlatılmıştır.

  1. Sitem

    Sitem Üye    Vldl Nedir
    Kanda Vldl yüksekliği
    Kanda Vldl düşüklüğü
    vldl kolesterol nedir


    Kanda Vldl Nedir

    Çok Düşük Yoğunluklu Lipoproteinler (İngilizce Very Low Density Lipoproteins'den VLDL olarak kısaltılırlar) plazma lipoproteinlerinin bir alt grubudur. VLDL, karaciğerde oluştuktan sonra taşıdıkları trigliseritleri vücuttaki çeşitli dokulara aktarırlar, bu sürecin sonunda LDL'ye dönüşürler.

    Genç VLDL kanda dolaşırken yüksek yoğunluklu lipoproteinlerden (HDL) apolipoprotein C-II (apoC-II) ve apolipoprotein E (apoE) edinir. Bu noktada VLDL olgunlaşmış sayılır. VLDL dolaşım sırasında vücuttaki kılcal damarlı bölgelerden (yağ, kalp ve kas) geçerken lipoprotein lipaz (LPL) ile etkileşir. ApoC-II, LPL'nın aktivasiyonu için gereklidir. LPL, VLDL'in taşıdığı triğlişeritleri yağ asitlerine dönüştürür, bunlar da hücrelerin içine alınıp ya depolanır ya da enerji üretimi için kullanılırlar.

    vldl kolesterol nedir

    Yüksek düzeyde VLDL, aterosklerozun hızlanmasına yol açabilir. Düşük insülin ve yüksek glukagon seviyelerinde LPL baskılandığından dolayı şeker hastalığında VLDL yüksek olur.

    VLDL kolesterol Vldl kolesterol kötü kolesterolün en zararlısı olan gruptur. Bu değerin yüksek çıkması kalp damar hastalığı riskinizi arttırır.

    VLDL Seviyesi 5 ila 40 mg/dl arasında olmalıdır bu miktarın üzeri tehlikelidir.