ilköğretim haftası günün anlam ve önemini belirten konuşma

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Wish tarafından 15 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. Wish Üye

İlköğretim haftası öğretmen konuşma metni
    İlköğretim haftası öğrenci konuşma metni
    İlköğretim haftası günün anlam ve önemini belirten yazı

İlköğretim Haftası Öğretmenler İçin konuşma metni Örneği

Sayın müdürüm, değerli öğretmen arkadaşlarım ve sevgili öğrenciler,ilköğretim öğrenim basamaklarının ilkidir, temelidir. Okulun açıldığı ilk haftayı ilköğretim haftası olarak kutlamaktayız. İlköğretimin amacı, öğrencileri vatanını, milletini seven; kendine ve topluma yararlı; yeterli kadar bilgi donanımına sahip yurttaşlar olarak yetiştirmektir. İlköğretim öğrencilerimizi hayata ve üst öğrenime hazırlamaktadır. Her devlet, kadınıyla erkeğiyle, yöneticisiyle yönetileniyle tüm yurttaşlarını ulusal amaçlarına uygun olarak yetiştirmek ister ve eğitim ve öğretimini bu çerçeve uygun olarak hazırlar. Bizlere düşen görevler ise öğrencilerimizi bu doğrultuda yetiştirmektir. Eğitimin öğretimin amacı da zaten bu çerçeveye uygun olarak hazırlanmaktadır. Atatürk, eğitime çok önem vermiş ve bunu hayatında yaptıklarıyla kanıtlamıştır. Bizler de Atatürk’ün eğitime verdiği önemi önemsemek zorundayız. Bir ülke kalkınmak, mutlu bir yaşam sürmek istiyorsa eğitim ve öğretim nimetine sıkı sıkıya sarılmalı ve bu nimeti elinden kaçırmayarak iyi değerlendirmelidir. Gelişmiş, çağdaş ülke sınıfındaki ülkeler eğitime ne kadar çok değer veriyorlarsa bizler de o kadar hatta onların gösterdiklerinden daha çok önem vermeliyiz ki biz onları takip edeceğimize geçmişte olduğu gibi onlar bizi takip etsinler. Eğitim öğretime önem verdiğimiz sürece gün gelecek vatandaşlarımızın tamamına yakını okumayı – yazmayı öğrenecek, okuyarak edindikleri bilgileri günlük yaşamlarında uygulayacak, diğer insanların yanında boynu bükük kalmayacak, işlerinde daha verimli olacak, böylece hem kendine hem de milletimize yararlı bir birey olacaklardır. Yeni eğitim öğretim yılının hepimize hayırlı olması ve bu yılımızın verimli bir biçimde tamamlanmasını dilerim.

İlköğretim Haftası Öğrenciler için Konuşma metni Örneği

Sayın müdürüm, saygıdeğer öğretmenlerim ve sevgili arkadaşlarım, Yaz tatilinde yeterince dinlendik ve sonunda bilgi yuvamıza geri döndük. Şimdi sıra çalışıp kendimizi yetiştirmekte. Kendimizi yetiştirmeli ve çevremize yararlı olmalıyız. Biz biliyoruz ki ne kadar çalışırsak o kadar yararlı oluruz. Okullar her açıldığında bizlerdeki öğrenme isteği de o kadar artıyor. Bizler bilgiye susamış insanlarız, bizler de mutlu bir yaşam sürmek istiyoruz ve bizler bu isteklerimizin gerçekleşme yerinin de bu sıralardan geçtiğini biliyoruz. Öyleyse durmak bize yakışmaz; çünkü ders zamanı tatil yaparsak tatil zamanı ders yapmak zorunda kalırız ve isteklerimiz yalnızca bir hayal olarak kalır, sonunda üzülen gene biz oluruz. Ne kendimizi ne de bizi sevenleri üzmeye hakkımız yok. Ne mutlu bizlere ki okullar açıldı ve bizler hiçbir sorunla karşılaşmadan tekrar okulumuzdayız. Ya okula gitmeyi isteyip de çeşitli engellerle karşılaşıp okula gidemeyenler! Kendimizi onların yerine koyarsak elimizdekinin değerini daha iyi anlayabiliriz. Onun için değerli arkadaşlarım lütfen okumaktan sıkılmayalım ve gelecekteki konumumuzu düşünerek okumaya daha istekli olalım. Yeni eğitim öğretim yılının hepimiz için yararlı ve başarı geçmesini dilerim.