hz ömer'in kızını gömmesi

'İslami Bilgiler' forumunda Ezlem tarafından 19 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. Ezlem Üye

Hz. Ömer, gerçekten kendi elleri ile kız çocuğunu toprağa gömdü mü?

Hz. Ömer'in İslam öncesi hayatı anlatılırken en fazla gündeme getirilen mesele kendi elleri ile kız çocuğunu toprağa gömmesidir. Ancak bu konuda kaynak niteliğinde olan eserlerimizin hiçbirinde böyle bir rivayet geçmemektedir. Hz. Ömer, bu olayı anlatmıştır; cahiliye insanın bu büyük zulmü nasıl işlediklerini tasvir etmiştir. Ama hiçbir yerde "ben yaptım, ben kendi ellerimle kız çocuğumu gömdüm" dememiştir.

Bugün elimizdeki mevcut ensap kitapları Hz. Ömer'in gerek cahiliye döneminde, gerek İslam döneminde yaptığı tüm evlilikleri ve bu evliliklerden olan tüm çocuklarını bize verirler. Hz. Ömer, tam 10 evlilik yapmış, bu evliliklerden 3 kız, 8 oğlu olmuştur. Bu kızlardan en büyüğü Hafsa validemizdir; onun doğum tarihi ise Miladi 604'tür, yani nübüvvetten tam 6 yıl önce doğmuştur. Eğer Hz. Ömer böyle bir şey yapsaydı, Hz. Hafsa validemiz için de yapardı. Hz. Hafsa doğduğunda Hz. Ömer, 20 yaşlarında idi. İşte bu bilgilerde gösteriyor ki, Hz. Ömer için kız çocuğunu gömdü demek doğru bir iddia değildir.

Hz. Ömer'in öz kızını diri diri toprağa gömdüğü bazı rivayetlerde yer almıştır ama bu alçakça uydurulmuş bir yalandır. Çünkü Kureyş, Arap toplumunun kültür itibariyle en ileri düzeyinde bulunan bir kabile idi. Kızlarını diri diri gömen ilkel kabileler vardı ama Kureyş kabilesinde böyle bir şey olmazdı. Çünkü toplum bunu hoş görmezdi. Eğer insanlar kızlarını öyle toprağa gömselerdi, nesil nasıl devam edecekti? Hz. Ömer’in kızı, Peygamberimizin zevcesi olmuştur. Ömer kızını toprağa gömüyor idiyse kızı nasıl sağ kalmış da Peygamber zevcesi olmuş? Hz. Ömer hakkındaki kızını toprağa gömme öyküsü, sırf kızını toprağa gömecek kadar katı yürekli bir insanın nasıl İslâm ile merhamet ve adalet timsali olduğu imajını vermek için uydurulmuş koca bir yalandır. Kaldı ki Ömer'in gerçek biyografisinde çocukları zikredilir.

2. semihlove Üye

Cevap: hz ömer'in kızını gömmesi

hz ömer a.s gibi dünya tatlısı bir insan hayatta kıznı diri diri gömmez mümkün değil