Hz. İbrahim Hakkında Kısa Bilgi

'İslam Tarihi' forumunda EyLüL tarafından 8 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

 1. EyLüL Üye


  Hz. İbrahim Kimdir
  Hz. İbrahim Hayatı


  Hz. İbrahim Kur'an-i Kerim'de bildirilen peygamberlerdendir Kitap'ta İbrahim'i an. Zira o, sidki bütün bir peygamberdi. Ülül'azm denilen peygamberlerin ücüncüsü olup Mezopotamya'daki Keldâni kavmine gönderilmistir. Peygamberimiz Muhammed Mustafa (S.A.V.)'dan sonra katinda insanların en üstünüdür,Teâlânin varligini kendi akil ve mantığıyla bulmustur. ona Halil'im (dostum) diye buyurdu. Onun icin Hâlilürrahman olarak zikredilir.

  Hz. İbrahim, Tevrat’ta bahsi geçen Abram peygamber olup, Kur’an (6, 74)’a nazaran, Azar’in oğludur ve bu Azar ismi, kuvvetli bir ihtimal ile, uşağının adı olan „Elazar“dan alınmadır. İbrahim’in ecdadının Tevrat’taki isimleri olan İbrahim b. Tareh b. Nahur b. Sarug b. Argu b. Falag b. Gaber b. Şalih b. Kinan b. Arfahşez b. Sam b. Nun,Taberi ve İbnü’l-Esir’de zikredilmektedir..

  2. Hz. Ibrahimin hayatI


  2.1. Hz. İbrahim'in yasadigi zaman ve mekan
  İbrahim aleyhisselamın nesebi Nuh aleyhisselamin oglu Sam'a dayanir. Hz. Nuh'un vefati ile Hz. Ibrahim arasinda iki peygamber (Hz.Hud & Hz. Sâlih) vardir. Bu fâsila (rivayete göre, M.K.) 1143 senedir. Hz. Hud ile Hz. Ibrahim arasında da 630 yillik bir fâsila oldugu bildirilmiştir. İbrahim aleyhisselamın Dogum yeri Bâbil kentidir .


  Filistin’de, İbrahim soğuk ve berrak suyu olan bir kuyu kazdı. Ahalinin yaptığı fena muameleler neticesinde, İbrahim oradan ayrılmak mecburiyetinde kaldı; o gidince de, su çekildi. Ahali arkasından koştu ve geri dönmesini rica etti. Fakat İbrahim bu ricayı reddetti; kendilerine 7 dişi kuzu verdi (Tekvin, 21, 30). Bu kuzuları kuyunun başına bırakırlarsa, suyun tekrar çıkacağını söyledi. Hayz halinde bulunan bir kadın kuyudan su çekince, su tamamen çekildi. İbrahim, 80 yaşında olduğu halde, Kadum köyünde kendi kendini sünnet etti. Taberi (c.1,sa.201-202)’ye göre, İbrahim 200 yaşında vefat etmiştir. Bir rivayete göre de, İbrahim 175 yaşında öldü ve Habrun’daki ecdat makberesinde Sara’nın yanında gömüldü.
   

 2. Misafir Ziyaretçi

  Cevap: Hz. İbrahim Hakkında Kısa Bilgi

  hz ibrahimin soyunu allah seçkin kılmıştır inşallah işinize yarar
   

 3. Misafir Ziyaretçi

  Cevap: Hz. İbrahim Hakkında Kısa Bilgi

  güzeldi beğendm
   

 4. sellamentic Ziyaretçi

  Cevap: Hz. İbrahim Hakkında Kısa Bilgi

  Benim çok işime yaradı saolun :)))