Hz Alinin kılıcı

Konusu 'İslam Tarihi' kategorisindedir ve Ezlem tarafından 21 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. Ezlem

  Ezlem Üye


  Hz Alinin kılıcı zülfikar,Hz Alinin kılıcı resimleri  [​IMG]

  Tüm İnsanlığın Peygamberi Muhammed 'in damadı,amcasının oğlu ve 4 halifeden biri olan Hz.Ali'nin çatal şeklinde iki başlı kılıcının adı Zülfikardır.

  Islam inancına göre bu iki başlı kılıcın Uhud Savaşından önce gökten indiği ve Muhammed tarafından Ali'ye hediye edildiği rivayet edilir. Tarihçilere göre de bu kılıcı Mısır Melik'i Mukavkas Muhammed hediye etmişti. Amrû bin Adûd, savaşta kendisine karşı çıkacak bir savaşçı istediğinde Peygamber, Ali'ye bu kılıcı uzatarak onun karşısına çıkmasına izin vermişti.

  Ali'nin Uhud savaşında Kureyş’in önde gelen savaşçılarından dokuz kişiyi öldürdüğü, bu savaşta bedeninden yetmiş yara alarak son ana kadar Muhammed'i savunduğu, bu sebeple de Cebrail'in, “Zülfikar'dan başka kılıç, Ali’den başka da yiğit yoktur.” ("Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr" Arapça: لا فتى الا على لا سيف الا ذوالفقار) dediği rivayet edilir. Ali'nin vasiyeti üzerine Necef'te denize atıldığı belirtilmiştir.

  Bu gün bir benzeri Topkapı Sarayında sergilenmektedir.

  [​IMG]
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 25 Aralık 2012

 2. Misafir

  Misafir Ziyaretçi

  Cevap: Hz Alinin kılıcı

  Vermis oldugunuz bilgiler icin tesekkür ederiz, yalniz bir de rica da bulunacagim; Peygamber efendimizin zikredilirken Hz. ve s.a.v. yani "Sallalahu aleyhi vesellem"i eklemeyi lütfen unutmayalim. Tesekküler.
   

Sayfayı Paylaş