etekleri zil çalmak deyiminin hikayesi

Konusu 'Soru Çözüm' forumundadır ve Aysell tarafından 3 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. Aysell Üye  etekleri zil çalmak deyiminin hikayesi nedir

  Osmanli'da gayrimuslimler (hamamlarda saniyorum) giysi uclarina minik çanlar takmak ve yürüdüklerinde yerlerini belli etmek zorundaymislar. Etekleri zil calmak deyimi de buradan geliyor.
  Başka bir rivayete göre de; vaktiyle Anadolu’nun bir şehrinde, herkesin sevdiği, hürmet ettiği, keramet sahibi güler yüzlü, tatlı dilli bir kişi varmış.
  Bu kişinin, pabuçlarının sivri ucunda, cübbesinin eteklerinde yüzlerce ufak kuzu çıngırağı varmış. Uzaktan bu kişinin geldiğini herkes çıngırağın çıkardığı sesten anlarmış. Bu çıngırakları neden taktığını soranlara:
  —Efendim, insan bilmeyerek görmeyerek yerdeki karıncaları çiğneyebilir. Onları ürkütüp kaçmalarını sağlamak için olduğu kadar, tehlikeli ve zararlı hayvanlar da benim onları ezeceğimi anlayıp saklandıkları yerden kaçmak isterken ortaya çıkmalarına sebep olur, diye yanıtlarmış.
  Bir gün emniyet kuvvetleri bir takip sonucu pusu kurarak azılı harami çetesinin saklandığı yerden çıkmasını beklerken, o sırada çıngıraklı kişi de oradan geçiyormuş. Azılı çete çıngırak sesini duyunca yakalanacağını sanarak bulunduğu yerden ortaya çıkıp kaçmak isterken kıskıvrak yakalanmışlar.
  Azılı çetenin yakalanmasını sağladı diye emniyet kuvvetleri ve oraya koşan halk sevincinden bu kişiyi kucaklayıp havaya kaldırırken, eteklerindeki çıngıraklar daha çok ses çıkarmış adeta ve zil çalmış. Zil sesinden de herkes mutlu olmuş.
  Bu olaydan sonra bu yörenin halkı, bir şeye çok sevinince veya mutlu bir sona ulaşanları görünce “ne o eteklerin zil çalıyor”, demeye başlamış. Bu deyim de bizlere bu öyküden kalmış.
   
 2. Misafir Ziyaretçi


  Ben de ödevimi yaptım saolun :)
   
 3. Misafir Ziyaretçi


  çok yardımcı oldu ödevimi yaptım tşklerr
   
 4. Misafir Ziyaretçi


  ama herkes yaptı biz yapamadık ama yapmaya çalışacam herkesi öpüyorum
   
 5. Misafir Ziyaretçi


  gerçekten çok makbule geçti allah razı olsun
   
 6. Misafir Ziyaretçi


  çok teşeklkürler acil ödevimi yaptım artık hep bu siteden araştırma yapacağım.
   
 7. Misafir Ziyaretçi


  çok teşekkür ediyorum çok yardımcı oldu
   
 8. Misafir Ziyaretçi


  Çok sağolun ödevimi yaptım :)
   
 9. Misafir Ziyaretçi


  bana yaramadı :(
   
 10. Misafir Ziyaretçi


  Sağol ödevimi bitirdim
   
 11. Misafir Ziyaretçi


  iyiki yapmışsın çok saol