erozyon nedir kısaca

Konusu 'Eğitim' kategorisindedir ve mvgyjmn tarafından 23 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. mvgyjmn

  mvgyjmn Ziyaretçi


  Erozyon ne demek kısaca

  Erozyon (toprak aşınması), koruyucu örtüden yoksun kalan toprağın su ve rüzgarın etkisiyle aşınması ve taşınması olayıdır.


  TEMA erozyonun hayat koşullarımızı etkileyecek büyük bir tehlike olduğu öngördüğü için onunla mücadele eder. Erozyon, Türkiye’nin gıda sektörünü tehdit eder. Ülkemizin topraklarının % 63’ü siddetli erozyon tehlikesi yaşar. Rüzgar ve yağmur, verimli toprakları aşındırıp taşıyarak, baraj göllerine, akarsu yataklarına ve denizleri doldurur. Ülkede bir yılda kaybedilen toprak miktarı 1.4 milyar tonu buluyor. Bu kaybedilen topraklar beraberinde mineral ve organik madde de götürüyor. Türkiye’nin kimyevi gübrelere ayırdığı yıllık kaynağın 4.5 trilyon lira olduğu farz edilir ise , ekonomik kaybımızı tahmin ediyorsunuzdur. Ayrıca kaybolan toprak nedeniyle her yıl yaklaşık 50 milyar m 3 yağış muhafaza edilemiyor.
  Erozyonun bir sonucu da toplumsal sorunlara meydan vermesidir. Arazilerin yanlış kullanılması, tarım alanlarının verimini düşürür. Bu nedenle doğduğu ve büyüdüğü yerde geçinemeyen halk, kentlere göçer. Bu göç, alt yapının yetmediği kentlerde ekonomik ve toplumsal sorunları beraberinde getirir.
  Erozyon baraj ve yer altı sularını da etkiler. Aşınan topraklar, baraj göllerini doldurarak su kıtlığına neden olmakta ve barajların faaliyetini azaltmaktadır. Erozyona maruz kalan toprak aşınır ve geriye cansız tabaka kalır. Faydalı toprakları kaybeden araziler ise çölleşir. NASA’nın incelemelerine bakılarak, erozyon bu şekilde devam eder önü alınamaz ise Türkiye’nin çoğunluğu yakın bir zamanda çöle dönecektir. Beraberinde ise açlık, susuzluk, işsizlik ve iç göç sorunları ortaya çıkacaktır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 24 Mart 2015

 2. yunus48

  yunus48 Ziyaretçi


 3. oğuzhan61

  oğuzhan61 Ziyaretçi


 4. maucar

  maucar Ziyaretçi

  Güzel ama kısa olsa daha iyi olurdu:)
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 3 Nisan 2015

 5. emirşen26

  emirşen26 Üye

  erozyon nedir kısaca' olmuş
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 4 Nisan 2015

 6. HIDRAAAA

  HIDRAAAA Ziyaretçi

  Sözde kısa ama ben böyle şeyi sevdim hepinizi saygıyla seviyorum :f91:
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 12 Nisan 2015

 7. Ffhxx

  Ffhxx Ziyaretçi

  :f77:
  :) Bence güzel ama kısa olsaydı iyi olurdu
   

 8. meraba

  meraba Ziyaretçi

  aynen kısa olsa iyi olurdu ama olsun:f91::f196:
   

Sayfayı Paylaş