Çevre Kirliliği İle İlgili Kompozisyon

'Soru Çözüm' forumunda HazaN tarafından 8 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. HazaN Admin Site Yetkilisi Admin


  İnsanlar yaşadıkları çevreden sorumludurlar. Temiz bir çevrede yaşamak insanların kendi elinde olan birşeydir. Bu konuda her birey kendi üzerine düşeni tam olarak yerine getirse mis gibi bir çevrede huzur içinde yaşarız.

  Atalarımız çevre üzerine, temizlik üzerine pek çok güzel söz söylemişlerdir. Mesela "Aslan yatağından belli olur" evet sen bir birey olarak sana düşeni yapsan, yerlere çöp atmasan, tükürmesen, evinin önünü temiz tutsan bir mum olur etrafını aydınlatırsın. Herkes aynı şekilde yapsa bu mumlar tek tek çoğalsa ışıl ışıl bir dünya olur.

  Arabalardan çıkan pis dumanlara, evlerin bacasından çıkan yakıt atıklarına gerekli hassasiyeti gösterip çözüm yollarını bulsak daha temiz bir toplumda yaşama imkanımız olur. Yere çöp atan çocuğunu uyaran anne ve babalar bilinçli bir gençlik yetiştirmiş çocuğuna çevre bilincini öğretmiş olur.

  Toplumda yaşamanın kurallarından olan temizlik önce aile içinde aşılanmalıdır. Çocuğuna gerekli hassasiyeti verebiliyorsa bir aile çevre temizliği için bir mum yakmış sayılır.
   

 2. anniccha Üye

  Çevre
  insanların ve diğer canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak etkileşim içinde bulundukları, fiziki, biyolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel ortamdır.Çevre, canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri, sağlıklı, düzenli bir ortamda bulunabilmeleri için bir çerçeve gibidir. Uygun fiziki, biyolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel çevrenin olmaması canlı hayatını tehdit eder. Dünyanın herhangi bir parçasında yaşayan hayvan türleri, bitkiler, ormanlar, su ve kara parçaları çevreyi oluşturan doğal unsurlardır. Bu parçalar bir düzen içindedir ve birbirine bağlıdır, birinin zarar
  görmesi zincirleme olarak diğerlerine de zarar verir. Canlıları etkileyen tüm dış etkenleri kapsayan çevre, yine canlıların tehdidi altındadır. Çevre kirliliği başlıca günümüz dünya sorunlarındandır.
  Gürültü, hava, toprak, su kirliliği ve başka birçok olumsuz etken canlı düzen ve dengesini sağlayan çevrenin kirlenmesine, bozulmasına neden olur. Çevrenin korunması ve çevre sorunlarının çözümünde insan önemli rol oynar. Hayatın devamlılığı, sağlıklı, yaşanabilir bir ortam için yakın çevreden uzak çevreye her adımda duyarlı olunmalı, alınacak küçük önlemler ile çevre korunmalıdır.
   

 3. misafir Ziyaretçi

  vavvv süpper

  bide hemen ''yarın çevremizi nasıl görmek isteriz'' ile ilgili komposizyon yazabilirmisiniz
   

 4. misafir Ziyaretçi

  neden insanlar böyle... çok ilginç değilmi nasıl olsa bu pislik geri onu bulucak. Bu insanların amacı ne ? Yakında besin zinciri kopucak havamız kirlenicek.Yoksa artık sıkıldık mı dünyadan ? Elimizde herşey hazır kolay .Siz biliyormusunuz ki düşüncesiz insanlar, o yere attığını biri gelip alıcak saçma o aynı yerinde yıllarca kalıcak .bu dünya ne savaşları , afetleri atlattı bir şişE mahlup mu gidecek asla yere çöp atan biziz istersek onu yerden alabiliriz biz bu güce sahipiz yararı bizedir EY İNSANLAR
   

 5. Misafir Ziyaretçi

  çook çook güzel olmuş eline sağlık . fakat örnekleri çoğaltsaydın şahane bir kompozisyon olurdu . ellerine sağlık :)
   

 6. crazy_prfect Ziyaretçi

  gerçekten çok güzel olmuş ellerinize sağlık çok yardımcı oldu tşk :)
   

 7. Misafir Ziyaretçi

  biz performans icin arastırma yapacagız yardımcı olumusunuz
   

 8. Misafir Ziyaretçi

  çok teşekür ederim çok işime yaradı allah razı olsun:)
   

 9. misafir Ziyaretçi

  çok güzel olmuş kompozisyonlarınız ben öyle göz gezdiriyodum ve çok beyendim. :)
   

 10. Misafir Ziyaretçi

  çok süper olmuş arkadaşlar :))) çok teşekkür ederim ...
   

 11. Misafir Ziyaretçi

  gerçektende ok teşekkür ederim.sizin sayenizde 100 aldım
   

 12. Misafir Ziyaretçi

  Bence yazarlar bunları çok güzel yazmışlar.Ellerinize sağlık:)
   

 13. Misafir Ziyaretçi

  Çok güzel olmuş çok beğendim:)
   

 14. Misafir Ziyaretçi

  ya çok güzel olmuş arkadaşlar . bugün sınavım var , belki bu konuda çıkıcak çok saolun ya :D
   

 15. Misafir Ziyaretçi

  Çok saolun çok yardımcı oldunuz benden sizee +rep :)
   

 16. Misafir Ziyaretçi

  ßu komposizyonlarda emeğigeçen herkasa teşakkürler... :)
   

 17. eda gizem Ziyaretçi

  Çevre kirliliği ile ilgili kompozisyon örnekleri temizlik çok önemlidir. Özellikle çocuklar iki günde bir yıkanıp her gün her sabah kalktığında yatağını toplayıp lavaboya koşup , elini yüzünü yıkamalıdır. He bide dişler, dişleri unutmayalım dişlerini de güzelce fırçalamalıdır ve daha sonra ağzını yıkamalıdır .
  Temizlik imandan gelir .
  arkadaşlar yazım yanlışı görüyosanız yorum yazıp düzeltebilirsiniz ........................
   

 18. fatma esra Ziyaretçi

  çok süperrrrrrr cok manyak işimize yaradı :D